Izba Ľudových Tradícii Ždiar

Ždiar
zdiar zamagurie tatry belianske tatry muzeum kultura historia ludova tvorba tradicie remesla

Prehliadka ždiarskych dreveníc, krojov a náradia

Obec Ždiar leží v Ždiarskom podolí v doline Belej. Časť chotára je na svahoch Spišskej Magury. Legenda viažúca sa k Ždiaru hovorí, že v lesoch pri potoku Biela pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietila „Zornička“. Ľudia si postupne postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

Izba ľudových tradícií v obci Ždiar sa snaží prezentovať a zároveň aj zachovávať miestne ľudové tradície a zvyky. Múzeum prestavuje typický interiér ždiarskych dreveníc, kroje z rôznych období i pracovné náradie.

Múzeum bolo postavené v roku 1971 na základe iniciatívy miestnych obyvateľov a organizácií. Návštevník tak môže získať široký obraz o tom, ako tu ľudia v minulosti žili a ako sa vyvíjal napríklad kroj. Veci, ktoré sa tu nachádzajú, zozbierali práve v začiatkoch ľudia, ktorí sa zaslúžili o vznik Ždiarskeho domu. Ťažko však odhadnúť vek týchto vecí, keďže nejaké záznamy sa o tom nerobili. Medzi najvzácnejšie veci patrí napríklad zariadenie na pretláčanie varených zemiakov, jednotlivé kroje či papierová výzdoba v podobe vystrihovaných koliesok.

Návštevníci môžu vidieť, ako sa z jednoduchého na pestrejší a bohatší vyvíjal aj všedný kroj. V odborných kruhoch sa dosť často spomína, že ždiarsky kroj patrí medzi najpestrejšie na Slovensku. Na pestrosti krojov sa zrejme prejavila pestrosť a bohatstvo okolitej prírody. V múzeu sa v súčasnosti prevádzkuje aj typická ždiarska svadba, počas ktorej majú hostia možnosť obliecť sa do kroja a vyskúšať si, ako ľudí v minulosti oddávali.

Kontakt

Penzión Horec Ždiar - Edita Bekešová

Tel:  +421 52 449 81 42
Mob:  +421 904 438 004
E-mail:   bekesova@pobox.sk

Galéria

Poloha

Región

Ždiar

Súradnice

49.275788° N, 20.248257° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V ponuke je aj Ždiarska svadba s programom, obliekanie do krojov, ukážka tkania a ďalšie zaujímavosti.