Jaskyňa Domica

Domica
kecovo roznava gemer domica UNESCO jaskyna slovensky kras archeologia priroda

Najdlhšia jaskyňa v Slovenskom krase

Domica je najväčšou a podľa niektorých návštevníkov aj najkrajšou jaskyňou Slovenska. Je najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenského krasu. Nájdete ju na južnom okraji Silickej planiny v nadmorskej výške 339 metrov. Je charakteristická svojimi kvapľovými štítmi, bubnami a kaskádovitými jazierkami. Bola vytvorená v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu pozdĺž tektonických porúch koróznou a eróznou činnosťou podzemných tokov Styxu a Domického potoka.

Pár slov o histórií

V neolite bola jaskyňa obývaná ľudom bukovohorskej kultúry. V jaskyni boli vybudované obytné prístrešky a vykonávali sa tu náboženské úkony. K zdroju vody a ku kvalitnej hrnčiarskej hline prenikali obyvatelia pomocou faklí do tmavých priestorov jaskyne. Prírodná katastrofa zasypala pôvodný vchod, a preto v neskorších dobách už jaskyňa nebola viac osídľovaná. Domica bola objavená v roku 1926 pánom Jánom Majkom a sprístupnená bola v roku 1932. Od roku 1995 je zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Jaskyňa Domica vytvára spolu s maďarskou jaskyňou Baradla unikátny jaskynný komplex. Na prehliadkovej trase je atraktívnou súčasťou plavba po podzemnej riečke Styx. Dĺžka plavby je 60 minút a teplota v jaskyni nepresahuje 12 °C, preto si nezabudnite aj v letnom období zbaliť zvršok navyše. Počas plavby sa vám naskytne pohľad na nádhery jaskyne ako sintrové útvary, z ktorých najviac vynikajú Rímske kúpele v Majkovom dóme. Okrem toho je jaskyňa archeologickým náleziskom. Pri vykopávkach boli nájdené kamenné a kostené predmety, ktoré sú vystavované vo vstupnej hale.

Kontakt

Jaskyňa Domica

Tel:  +421 58 788 20 10
E-mail:   domica@ssj.sk

Galéria

Poloha

Región

Kečovo

Súradnice

48.478241° N, 20.46965° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

6€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 16:00
  • Str: 09:00 - 16:00
  • Štv: 09:00 - 16:00
  • Pia: 09:00 - 16:00
  • So: 09:00 - 16:00
  • Ne: 09:00 - 16:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Jaskyňou preteká podzemná riečka, po ktorej sa môžu návštevníci preplaviť.
V jaskyni Domica sa nachádza okolo 16 druhov netopierov.