Jazero Blatné

Ľubochňa
blatne lubochna ruzomberok liptov jazero vychadzky priroda

Horské jazierko v srdci Ľubochnianskej doliny

Jazero Blatné nájdete hlboko v jednej z najdlhších dolín Slovenska - takmer 30 kilometrovej Ľubochnianskej doline v okrese Ružomberok. Vedie k nemu asfaltová cesta Ľubochnianskou dolinou. Asi na 15. kilometri treba odbočiť do dolinky Blatná a k samotnému jazierku vedie odtiaľ ešte dvojkilometrová lesná spevnená cesta.

Prírodné jazierko sa vytvorilo obrovským skalným zrútením, čím došlo k prehradeniu údolia riečky Blatná. Tento jav je ojedinelý v jadrových pohoriach Karpát, preto je jazierko prírodnou pamiatkou.

Jazero je od roku 1990 Národnou prírodnou pamiatkou, chráneným územím s vysokým stupňom ochrany. Rozloha jazierka kolíše medzi 0,01 - 1,12 ha s maximálnou hĺbkou 110 cm. Nad jazerom vystupujú vápence, ktoré vytvárajú zaujímavé skalné útvary. Dno jazera je pokryté močiarnou vegetáciou, preto sa tu vyskytujú mokraďné druhy rastlín a živočíchov. V súčasnosti sa jazierko pomaly zanáša a zarastá, takže mu hrozí zánik.

Kontakt

Informačné centrum Ružomberok

Tel:  +421 44 432 10 96
E-mail:   info@ruzomberok.sk

Galéria

Poloha

Región

Ľubochňa

Súradnice

49.005754° N, 19.1625° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Nad jazerom vystupujú vápence, ktorá vytvárajú zaujímavé skalné útvary.