Kaštieľ Bardoňovo

Bardoňovo
bardonovo nove zamky hrady kastiel historia park

Kaštieľ rodiny Kelecsényi, ktorej patril až do roku 1944

Kaštieľ v Bardoňove patrí k najvýznamnejším objektom obce, ktorá je od Nitry vzdialená približne 50km a od okresného mesta Nové Zámky 34 km.

Rod Kelecsényi získal v 18. storočí v obci majetky a preto si tu jeho členovia dali postaviť svoje sídlo, pôvodne zrejme malú barokovú kúriu, ktorá bola na začiatku 19. stor. prestavaná na klasicistickú kúriu. Význam rodu stúpal a bolo potrebné postaviť nové reprezentačné sídlo zodpovedajúce ich postaveniu. Osobnosťou spoločenského, kultúrneho a politického života Tekovskej župy v druhej polovici 19. stor. bol Rafael Kelecsényi. Ten kúriu rozšíriť o časť severného a o celé východné krídlo, fasády scelil v neobarokovom slohu. V tomto stave sa kaštieľ zachoval dodnes.

Do roku 1944 v budove bývala dcéra Rafaela Kelecsényiho Irena, ktorá bola vydatá za grófa Emila Mirbacha. Roku 1944 ho zastrelili sovietski vojaci, ale jeho manželka Irena zostala v obci. Zo začiatku sa skrývala v pivniciach kaštieľa. V kaštieli bolo r. 1944 nemecké veliteľstvo, neskôr sovietski vojaci budovu vyrabovali a v nej zriadili nemocnicu. Po ukončení II. svetovej vojny bol kaštieľ opravený pre účely školy, ktorá v ňom bola otvorená 21. novembra 1947. Škola v obci bola postupne zrušená, kaštieľ osirel a budova chátrala.

Roku 1991 sa začala nákladná rekonštrukcia objektu, ktorá trvá dodnes. Podľa plánov mal byť kaštieľ obnovený pre kultúrne potreby obce s možnosťou využitia v turistickom ruchu, kde budú poskytované aj ubytovacie služby.

Kaštieľ je prízemná budova na pôdoryse s tvarom nepravidelného U. V strede zo severnej fasády vystupuje polkruhová výstavba slávnostnej sály kaštieľa. Vstupná časť v nádvorí má zasklenú arkádovú chodbu s kovanými mrežami, po bokoch flankovanú vyššími vežovitými rizalitmi. Kaštieľ kryje manzardová strecha. Fasády kaštieľa člení pásová rustika (okrem rizaltov) a okná so segmentovým zakončením v šambránach s klenákom a podokennou rímsou. Miestnosti kaštieľa sú kryté rovnými stropmi.

Kaštieľ sa v súčasnosti využíva na rôzne spoločenské a kultúrne akcie, na svadby, rodinné oslavy, stužkové. V strednej časti kaštieľa je veľká sála s kapacitou približne pre 150 osôb a vestibul. V ľavom krídle sa nachádza ubytovacia časť, so šiestimi izbami. Táto časť ešte nie je v prevádzke. V pravom krídle sa nachádza kuchyňa a tak isto aj kaviareň, ktorá je v prevádzke počas celého roka.

Kontakt

Obec Bardoňovo

Tel:  +421 35 6517 117
Mob:  +421 905 946 193
E-mail:   obec@obecbardonovo.sk

Galéria

Poloha

Región

Bardoňovo

Súradnice

48.111292° N, 18.426023° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V kaštieli bolo r. 1944 nemecké veliteľstvo, neskôr sovietski vojaci budovu vyrabovali a v nej zriadili nemocnicu.