Kaštieľ Brodzany

Partizanske
brodzany partizanske ponitrie hrady kastiel muzeum historia park hrobka

Jedna z najznamejsich historickych pamiatok Ponitria

K najznámejším kultúrno-historickým stavebným pamiatkam Ponitria na západnom Slovensku patrí renesančný kaštieľ s parkom v Brodzanoch, v ktorom sídli Múzeum A. S. Puškina.

Renesančný kaštieľ pochádza zo 17. storočia. V 18. storočí bol zbarokizovaný a v 19. storočí ho romanticky upravili.

Postupne sa stal centrom ruského umenia a kultúry na území Slovenska. Prichádzala sem manželka A. S. Puškina s deťmi, pretože majiteľ kaštieľa barón G. Friesenhof sa oženil s jej sestrou. Cestu si sem nachádzali aj ďalší predstavitelia ruského kultúrneho a literárneho života.

Historické salóny zaujmú dobovým i pôvodným nábytkom a osobnými predmetmi, rodinnými albumami a bohatou obrazovou výzdobou. Steny zdobia obrazy, ktoré maľovala dcéra Friesenhofovcov, ale aj obrazy iných umelcov.

Život a dielo A. S. Puškina približuje sála s portrétmi, kresbami a knihami, ktoré súvisia so životom tohto klasika ruskej poézie.

Okolo kaštieľa sa nachádza historický park, v ktorom je niekoľko búst významných slovenských a ruských spisovateľov od popredných slovenských výtvarníkov. Neďaleko múzea sa nachádza i rodinná hrobka pôvodných majiteľov kaštieľa - kaplnka Friesenhofovcov.

Kontakt

Slovanské múzeum A.S. Puškina Brodzany

Tel:  +421 38 245 26 50
E-mail:   slovanske.muzeum@snk.sk

Web:
www.snk.sk

Galéria

Poloha

Región

Brodzany

Súradnice

48.60837° N, 18.343796° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

8€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?