Kaštieľ Diviaky

Turčianské Teplice
diviaky turcianske teplice martin turiec hrady historia kastiel renesancia veza

Dominanta dedinky Diviaky neďaleko Turčianských Teplíc

Kaštieľ v Diviakoch sa nachádza neďaleko kúpeľov Turčianske Teplice, v údolí rieky Turiec. Kaštieľ predstavuje jednu z najvýznamnejších renesančných stavieb v regióne.

Kaštieľ v Diviakoch bol vystavaný v 17. storočí, na podnet Františka Platyho. Išlo o bohatý rod, ktorý sa aktívne zúčastňoval na boji proti Turkom. Rod bol však utlačený do úzadia po tom, čo zástupcovia Turčianskej stolice ostro vystúpili proti Františkovi II. Rákocimu na Odódskom sneme v roku 1707. Po tomto incidente došlo k dočasnému zrušeniu Turčianskej stolice a k poprave vrcholných predstaviteľov turčianskej šľachty. Napriek zle situácii sa kaštieľ rozrastal ďalej. František Platy – majiteľ kaštieľu v Diviakoch, však zomrel bez potomkov, budovu zdedil jeho brat František Abrahám. Ten dal kaštieľ prestavať. A tak vznikol z renesančnej pevnosti kaštieľ s dvoma nárožnými vežami. Kaštieľ v Diviakoch bol v rokoch 1952-58 prestavaný a v súčasnosti plný objekt úlohy depozitného pracoviska Matice slovenskej.

Tunajší nádherný kúpeľný areál – mimochodom jeden z najstarších na Slovensku –, taktiež kúpeľný park a aquapark s množstvom atrakcií je veľkým lákadlom pre nejedného turistu.

Táto vzácna kultúrna pamiatka patrila dlho Matici slovenskej, dnes slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice.

Kontakt

Slovenská národná knižnica

Tel:  +421 43 245 11 31
E-mail:   spytajtesakniznice@snk.sk

Web:
www.snk.sk

Galéria

Poloha

Región

Turčianske Teplice

Súradnice

48.879747° N, 18.85175° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Táto vzácna kultúrna pamiatka patrila dlho Matici slovenskej, dnes slúži ako depozitné pracovisko Slovenskej národnej knižnice.