Srdcom obce Dolná Krupá a najkrajším príkladom vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku je Kaštieľ Dolná Krupá. V minulosti preslávený menom rodiny Brunsvik, hudobným géniom Ludwigom van Beethovenom, či rozáriom grófky Chotekovej.
Šľachtické sídlo Brunsvikovcov stojí na okraji rozsiahleho anglického parku. Postavili ho na mieste starého kaštieľa. Ten dal prebudovať Anton I. Brunsvik, ktorého panovníčka Mária Terézia povýšila do grófskeho stavu s právom používať predikát de Korompa (z Krupej). O pár rokov neskôr, jeho syn Jozef, dal prestaviť kaštieľ v klasicistickom štýle a k sídlu pribudli ďalšie objekty: divadlo, domček zahradníka, kúpeľný domček, či altánky v parku. Kaštieľ rodiny Brunsvik sa stal obľúbeným miestom pobytu klavírneho virtuóza a majstra improvizácie Ludwiga van Beethovena. Podľa ústnej tradície rodiny práve tu skomponoval Sonátu mesačného svitu, jeho azda najznámejšie klavírne dielo. Pôsobenie tohto hudobného velikána v Dolnej Krupej zachytáva pamätná izba v barokovom domčeku zahradníka.
Vďaka ružiam grófky Chotekovej poznali panstvo Dolná Krupá po celom svete. Ružová grófka, ako ju prezývali, pestovala vo svojom rozáriu viac než 6 000 koreňov ruží, vlastnila kompletnú zbierku Severokrajných ruží a svoje ruže exportovala do celej Európy, USA a Kanady. Na počesť grófky Hudobné múzeum v Dolnej Krupej pripravuje každoročne podujatie „Slávnosť ruží“.
Od roku 2003 spravuje kaštieľ s areálom Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum, dokumentujúce vývoj slovenskej hudobnej tvorby. V kaštieli sa nachádza trvalá expozícia venovaná životu rodiny Brunsvikovcov a Chotekovcov, pamätná izba Albrechtovcov a pamätná izba Ludwiga van Beethovena. V koncertnej miestnosti s pôvodnou freskovou výzdobou sa usporadúvajú okrem koncertov, aj sobáše.
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.