Kaštieľ Dolná Strehová

Dolná Strehová
dolna strechova lucenec hrady kastiel historia park expozicia

Rokokovo-klasicistický kaštieľ, v ktorom žil a pôsobil básnik Imre Madách

Východne od Veľkého Krtíša na juhu stredného Slovenska sa nachádza obec Dolná Strehová známa svojím rokokovo-klasicistickým kaštieľom z 18. storočia, ktorý obklopuje rozsiahly anglický park.

Pôvodný kaštieľ Madáchovcov v roku 1717 vyhorel, zrenovovaná budova sa v roku 1758 znova stala obeťou plameňov. Koncom 18. storočia sa Alexander Madách – starý otec Imre Madácha – pustil do budovania nového rodinného sídla.

Kaštieľ je zariadený pôvodným nábytkom a predmetmi osobnej potreby dokumentujúcimi život a dielo spisovateľa, ktorý sa tu narodil, žil aj zomrel. V kaštieli je obnovená výstava s dobovým nábytkom - Tu žil Imre Madách.

V parku kaštieľa sa nachádza hrobka Imre Madácha. Jeho pozostatky exhumovali v roku 1936 a uložili v parku, kde nad ním bdie Adam, sochárske dielo Alojza Rigeleho.

Kontakt

Obec Dolná Strehová

Tel:  +421 47 4897169
E-mail:   obec@dolnastrehova.sk

Galéria

Poloha

Región

Dolná Strehová

Súradnice

48.249541° N, 19.49086° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V kaštieli je stála expozícia spisovateľa a dramatika Imreho Madácha a spisovateľov, ktorí sa narodili, žili a tvorili v tomto regióne.