Kaštieľ Snina

Snina
snina hrady kastiel historia muzeum kniznica galeria

Knižnica, múzeum a galéria - kultúrne centrum Sniny

V roku 1781 dala pôvodnú drevenú budovu kúrie prestavať grófka Terézia van Dernáthová. O 18 rokov neskôr sa murovaná budova klasicistického kaštieľa dostáva do rúk Jozefa Rholla - podnikateľa v oblasti baníctva a hutníctva, ktorý v blízkosti Sniny založil železiarne a nechal odliaľ tri sochy Herkula, bojujúceho s trojhlavým drakom, z ktorých jedna dodnes zdobí nádvorie kaštieľa.

Zeleň pri kaštieli v Snine existovala aj v čase, keď na mieste dnešného kaštieľa stála drevená kúria, no samotný veľký park vznikol okolo roku 1865 za éry Jozefa Rholla. Vtedy sa prepojili jeho horná dolná časť a vznikol park v anglickom štýle (simuloval lesnú krajinu). Okrem neho v lokalite majer bol vybudovaný aj malý francúzsky park, po ktorom v súčasnosti už neexistujú žiadne stopy.

Skladal sa z dvoch častí – pravidelnej a voľnokrajinkárskej. Pravidelnú časť tvoril hlavne znížený páter v okolí kaštieľa. Voľnokrajinkárska časť bola tvorená tzv. veľkým parkovým okruhom, ktorý začínal za malým kaštieľom pri rybníku a tiahol sa pozdĺž Cirochy, popri ceste na osadu Daľkov smeroval späť do kaštieľa. S vonkajším okruhom bol spojený viacerými chodníkmi (dnes už prakticky neexistujú).

Okrem drevín ako napríklad vŕba biela, javor poľný a dub letný, veľkú časť parku zaberali aj trávnaté porasty napájané spodnou vodou a taktiež aj plochy na ktorých boli vysadené žlté iskerníky. Dopĺňali ho aj rôzne objekty umeleckého a odpočinkového charakteru. Gróf Filip Eugen z Flandier park doplnil aj o cudzokrajné stromy (dub červený a agát biely). Taktiež sa zrušila ovocná záhrada (ktorá pochádzala asi ešte z éry drevenej kúrie) a vysadili sa dve nové aleje - gaštanová a hrabová. Začiatkom 20. Storočia v parku pri kaštieli Gróf Schaunburg – Lippe zriadil malú zverničku na chov danielov. Okrem spomínaného parku, k historickej zeleni v Snine patrili aj aleje. Povojnové roky boli bohužiaľ tragickým obdobím pre park.

Vedenie mesta sa rozhodlo zriadiť v jeho priestoroch všešportový areál (futbalové ihrisko a kolkáreň) a v jeho východnej časti vzniklo verejné kúpalisko. Po výstavbe nemocnice z daných objektov ostalo iba spomínané futbalové ihrisko, rybník za kaštieľom sa zmenil na čističku odpadových vôd a v zadnej časti sa postavili nové domy – dnešná mestská časť zvaná Daľkov.

Kontakt

Kaštieľ Snina

Mob:  +421 918 670 205
E-mail:   snina.kastiel@outlook.sk

Galéria

Poloha

Región

Snina

Súradnice

48.9825° N, 22.138611° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 10:00 - 15:00
  • Str: 10:00 - 16:30
  • Štv: 10:00 - 15:00
  • Pia: 10:00 - 15:00
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V kaštieli sa pravidelne usporadúvajú spoločensko-kultúrne podujatia, obrady i koncerty vážnej hudby.