Katakomby Nové Zámky

Nové Zámky
nove zamky katakomby podzemie chodby kostol narodna pamiatka

Podzemné chodby františkánskeho kláštora

Boli ste už v podzemí Nových Zámkov? Nie, že by tam postavili metro – nachádza sa tam čosi zaujímavejšie. Ide o zhruba štyristo rokov staré katakomby pod františkánskym kláštorom, ktoré si aj po dlhej dobe od svojho vzniku uchovali mnoho zo svojho tajomna. Katakomby boli dlho veľkou neznámou nielen pre turistov, ale i Novozámčanov, spomedzi ktorých o existencii katakomb mnohí nemali ani potuchy.

Pár slov o histórii

Katakomby sú vlastníctvom Františkánskej rehole už od sedemnásteho storočia, v ktorom boli vybudované. Pôvodne slúžili ako útočisko pred nájazdmi Turkov, pričom počas druhej svetovej vojny si účel zachovali. Po zoštátnení slúžili katakomby ako sklad zeleniny vďaka stabilne nízkej teplote, pričom však boli znehodnotené omietnutím stien a vybetónovaním, po ktorom sa masívne zvýšila vlhkosť v podzemí.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Do katakomb je možné dostať sa vchodom, ktorý sa nachádza vo františkánskom kostole. Kedysi bolo údajne vchodov viac, tie sa však nezachovali. Prehliadka katakomb je sprístupnené jednotlivcom i skupinám, avšak najvhodnejšie je si ju vopred dohodnúť. Časť katakomb, ktorá sa nachádza pod kostolom, je spolu s ním vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

Kontakt

Turisticko - informačná kancelária Nové Zámky

Tel:  +421 35 644 53 03
E-mail:   tik@novezamky.sk

Galéria

Poloha

Región

Nové Zámky

Súradnice

47.98692° N, 18.162459° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Počas druhej svetovej vojny katakomby slúžili ako úkryt. Život si vďaka nim zachránilo tisíce ľudí.