Katakomby Žilina

Žilina
zilina povazie katakomby historia podzemie klastor kostol vojna

Žilinské katakomby plné príbehov

Kedysi v nich pochovávali ľudí, neskôr uskladňovali potraviny, za vojny zachránili židovské deti a dnes ich môžu navštíviť turisti. Pivnice pod Mariánskym námestím v Žiline vyrážajú dych svojou veľkosťou a tajomnosťou.

Pôvodné meštianske pivnice pod meštiackymi domami pochádzajú z 15. storočia. Nad nimi sa nachádza Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola postavený jezuitmi, ktorí sem prišli ako rekatolizačná misia v 17. storočí.

Gotické pivnice prekvapujú svojou rozlohou a rozvetvenosťou. Pôvodné chodby sú temné a vlhké, zatuchnutý vzduch miestami presvecuje svetlo z vetrákov. Niektoré bočné chodbičky sú zasypané a nikto nevie, čo je za nimi. Steny pivníc boli z kameňa a dosiek, drevo však pri požiaroch zhorelo.

Už dvadsať rokov sa stará o kláštor a kostol mužská katolícka rehoľa - Rád menších bratov kapucínov. Na sprístupnení pivníc verejnosti sa s rádom dohodla Turistická informačná kancelária. Prehliadky katakomb sú buď s osvetlením, za svetla sviečok alebo iba s čelovými svietidlami. 

S katakombami je spojená aj legenda. „Na Mariánskom námestí žila vedma Agáta, v meste sa jej mnohí báli, lebo veštila a často povedala pravdu. V čase trhov bolo zlé počasie a nikto ju nechcel prichýliť, iba bratia jezuiti. Umiestnili ju práve do tejto podzemnej miestnosti. Práve vtedy vypukol veľký požiar a zhoreli všetky domy na Mariánskom námestí, zachoval sa len kostol a kláštor. Agáte teda pripísali rôzne čary."

Kontakt

TIK Žilina

Tel:  +421 41 723 31 86
Mob:  +421 907 845 567
E-mail:   info@tikzilina.eu

Galéria

Poloha

Región

Žilina

Súradnice

49.223483° N, 18.73937° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Do konca 2. svetovej vojny tu schovávali sestry z Kongregácie dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta židovské deti pred transportmi do koncentračných táborov.