Prvé knihárske dielne v Žiline vznikali už v druhej polovici 19. storočia. Prvým známym knihárom bol Cyril Peťko, ktorý ukončil činnosť v roku 1892. Na Hurbanovej ulici pôsobil od roku 1892 aj knihár Lina Biel do roku 1934, kde sa učil i svetoznámy fotograf Dežo Hoffman v rokoch 1927 – 1930. V roku 1928 prišiel do Žiliny knihár a výtvarník Ján Vrtílek, ktorý mal neskôr výtvarnú a knihársku dielňu tiež v tomto dome na Hurbanovej ulici. Ide teda o jednu z najstarších pôvodných dielní na Slovensku. Ján Vrtílek sa narodil 12. decembra 1906 vo Vyškove na Morave a od roku 1928 pôsobil v Žiline.
Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov umeleckej knižnej väzby. Zaoberal sa individuálnou umeleckou knižnou väzbou s použitím rôznych technologických postupov väzby do kože a pergamenu. Používal zdobiace techniky ako intarzia, mozaika, aplikácia a najmä ručné zlátenie. Významnou je jeho séria väzieb zo šesťdesiatych rokov, tematicky venovaných Slovensku. Použil v nej symbolické materiály ako ovčiu kožušinu, kožu, či mosadzné spony.
Jeho tvorba aj v súčasnosti patrí medzi ojedinelé skvosty v oblasti knižnej väzby. Ján Vrtílek patril ku špičkovým predstaviteľom slovenského úžitkového umenia. O kvalite jeho práce hovoria aj účasti na prestížnych svetových prehliadkach knihárskeho umenia v Lipsku, Berlíne, Viedni a Montreale s udelením čestného uznania. Bol členom prestížnej organizácie Miester der Einbandkunst so sídlom v Mníchove.
Mesto Žilina mu udelilo v roku 1996 najvyššie vyznamenanie Čestné občianstvo mesta Žilina. Zomrel 10. marca 2000 v Žiline. Remeslo po knihárovi Jánovi Vrtílkovi zdedila dcéra Ľudmila Mlichová, ktorá v pôsobí od roku 1992 v priestoroch stredovekého domu na Hornom vale. zachovala knihársku tradíciu až dodnes.
Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.