Kostol Spišská Nová Ves

Spišská Nová Ves
spisska nova ves spis kostol veza kultura historia hodiny

Kostol s najvyššou vežou na Slovensku

Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie dominuje nielen námestiu či panoráme mesta Spišská Nová Ves, ale aj jeho logu. O tomto kostole možno bezpochyby vyhlásiť, že patrí medzi najzaujímavejšie sakrálne stavby na Slovensku, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Azda tým najznámejším je fakt, že jeho neskorogotická veža je najvyššou kostolnou vežou na Slovensku (87 m).

Pár slov o histórii

Kostol bol postavený v trinástom storočí, pričom odvtedy prešiel mnohými stavebnými úpravami.Pôvodná kostolná veža bola nižšia a mala celkom iný tvar ako tá súčasná, avšak následkami požiaru bola natoľko poškodená, že namiesto nej musela byť postavená nová. V dobe svojho vzniku (koniec devätnásteho storočia) patrila medzi najvyššie sakrálne objekty v celom Uhorsku.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Žiadna iná kostolná veža na Slovensku nemá toľko ciferníkov, ako práve tá na spišskonovoveskom námestí. Je ich sedem: tri sú pamiatkou na pôvodnú vežu, štyri ďalšie a novšie sú umiestnené nad nimi. V interiéri kostola sa nachádza mnoho klenotov: relikviár v tvare kríža, cenné tabuľové maľby či súsošie Ukrižovania od Majstra Pavla z Levoče sú len malou ukážkou toho, čo kostol návštevníkom ponúka. Výstup na kostolnú vežu uchváti nielen krásnym kruhovým výhľadom na stredný Spiš i Vysoké Tatry, ale i historickými zvonmi úctyhodných rozmerov, okolo ktorých vedie vyhliadková trasa.

Kontakt

Múzeum Spiša

Tel:  +421 53 44 23757
E-mail:   muzeumspisa@muzeumspisa.com

Galéria

Poloha

Región

Spišská Nová Ves

Súradnice

48.943792° N, 20.568314° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 10:00 - 17:00
  • Ut: 10:00 - 17:00
  • Str: 10:00 - 17:00
  • Štv: 10:00 - 17:00
  • Pia: 10:00 - 17:00
  • So: 10:00 - 12:00
  • Ne: 15:00 - 17:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Trojloďový farský kostol je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste.
Na štyroch stranách veže sa nachádza až sedem hodinových ciferníkov - štyri v hornej časti a ďalšie tri o niečo nižšie vďaka čomu si obyvatelia mesta vyslúžili prezývku “slepí Spišiaci”.
Najstarším zvonom v kostolnej veži je tzv. Šmertny zvon s priemerom 92 cm z roku 1486 od spišskonovoveského zvonolejára Jána Wagnera.