Moldavská kováčska vyhňa

Moldava nad Bodvou
moldava nad bodvou kosice kovacska vyhna dielna kovacstvo remesla archeologia

Kováčska vzácnosť na východe Slovenska

Kováčska dielňa v Moldave nad Bodvou pri Košiciach je jednou z mála, ktorá sa v pomerne dobrom stave uchovala dodnes. Objekt je typom prícestnej kováčskej vyhne z roku 1850, postavenej z kameňa. Má predsunuté podstrešie a valbovú strechu. Okrem dielne, v ktorej sa zachovalo komplemé vybavenie s množstvom nástrojov, patrí k objektu aj obývacia časť a hospodárske budovy.

Z pôvodného zariadenia môžeme vidiet dvojohniskovú vyhňu, široký otvorený komín, kováčsky ponk a rôzne kováčske nástroje.
Nástrojové vybavenie prezrádza, že jej užívateľ okrem vlastného kováčskeho remesla podkúval aj kone. Zároveň sa tu vystavujú niektoré archeologické nálezy PhMr. Gustáva Stibrányiho - čestného občana mesta.

V malej obrazárni, okrem dobových malieb a fotografií o meste, sa nachádza aj funkčný tkáčsky stav. V zadnej časti objektu je maštaľ pre dobytok a uskladnené sú tu zachované poľnohospodárske stroje a náradie.

Kontakt

Etnografické múzeum s kováčskou vyhňou

Tel:  +421 55 460 21 73
E-mail:   stmke@stm-ke.sk

Galéria

Poloha

Región

Moldava nad Bodvou

Súradnice

48.611526° N, 21.000912° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Kováčska vyhňa je národnou kultúrnou pamiatkou, autentická vyhňa s otvoreným ohniskom návštevníkom priblíži život Slovenských predkov.