Literárna expozícia P.O.Hviezdoslava Oravská Polhora

Oravská Polhora
oravska polhora dolny kubin orava muzeum hviezdoslav historia kultura expozicia tradicie literatura

Expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy

Všetci poznáme múzeá venované dokumentácii prírody či histórie, ale môže mať svoju expozíciu aj literatúra? O tom, že áno, sa príďte presvedčiť do Oravskej Polhory, kde sa pod Babou horou nachádza hájovňa, v ktorej sídli literárna expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy.

Pár slov o histórii

Expozícia bola sprístupnená verejnosti pri príležitosti jubilejného 25. ročníka súťaže Hviezdoslavov Kubín. Návštevníci múzea tak môžu spoznávať tvorbu jedného z najväčších slovenských básnikov už viac než tridsaťpäť rokov. Koncept múzea v prostredí, ktoré Hviezdoslava formovalo, je unikátny v tom, že návštevník má možnosť spoznať zdroje inšpirácie známeho literáta.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Súčasťou expozície je Hviezdoslavov pracovný stôl s jeho rukopismi či časti jeho tradičného odevu. Vystavený nábytok je autentickým zariadením hájnického obydlia a dotvára atmosféru múzea. Špeciálny dôraz je na Hviezdoslavovo dielo Hájnikova žena, pričom sa v expozícii nachádza mnoho jeho rukopisov i knižných vydaní. Výstava prezentuje Hájnikovu ženu nielen v literárnej podobe, ale aj jej dramatické či výtvarné formy. Zaujímavosťou hájovne, v ktorej expozícia sídli je to, že stojí na mieste pôvodného domu, kde sa narodil ďalší dôležitý spisovateľ Milo Urban.

Kontakt

Expozícia Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy

Tel:  +421 43 586 47 80
Mob:  +421 907 114 021
E-mail:   literarne@oravskemuzeum.sk

Galéria

Poloha

Región

Dolný Kubín

Súradnice

49.208157° N, 19.2978557° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Hájnikova žena je jednou z najkrajších lyricko-epických skladieb slovenskej literatúry opisujúca tragický príbeh mladého hájnika Miša a jeho ženy Hanky, zasadený do prostredia prekrásnej oravskej prírody.