Literárne a hudobné múzeum Banská Bystrica

Banská Bystrica
banska bystrica muzeum kultura literatura hudba expozicia ludova tvorba

Dokumentácia literárnej a hudobnej kultúry Banskobystrického regiónu

Pri prechádzkach Banskou Bystricou nezabudnite okrem iných kultúrnych inštitúcií navštíviť Literárne a hudobné múzeum. Nájdete ho v bývalom župnom dome. Múzeum ako špecializovaná inštitúcia vzniklo v roku 1969 a od roku 2001 je organizačnou zložkou Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. 

Toto ojedinelé múzeum sa zaoberá dokumentáciou literárnych a hudobných osobností, ktoré sa narodili alebo pôsobili v banskobystrickom regióne. Taktiež dokumentuje divadelné a hudobné súbory, spolky, tlačiarne, významné podujatia a udalosti či výrobu hudobných nástrojov na Slovensku.    

Zbierkový fond je veľmi bohatý na staré tlače, plagáty, bulletiny, archívne dokumenty, literárne a hudobné rukopisy umeleckých a vedeckých diel, audiovizuálne nahrávky diel, podujatí a rozhovorov s osobnosťami, fotografie, výtvarné diela, divadelnícke zbierky, ľudové a klasické hudobné nástroje, osobné predmety. 


V podkroví Štátnej vedeckej knižnice sa nachádza aj druhá múzejná expozícia – Ľudové hudobné nástroje na Slovensku. Oboznamuje a prezentuje strunové nástroje, husliarsku dielňu, píšťaly, fujary a iné zaujímavosti z ľudovej kultúry Slovenska. 
Všetky expozície sú vhodné na školské výlety a exkurzie, ktoré je možné spojiť s turistickými vychádzkami do okolia. Výhodou múzea je, že poskytuje bezbariérový vstup do múzea i knižnice.
 

Kontakt

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici

Tel:  +421 484 155 111
E-mail:   svkbb@svkbb.eu

Galéria

Poloha

Región

Banská Bystrica

Súradnice

48.737314° N, 19.143868° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 10:00 - 17:00
  • Ut: 10:00 - 17:00
  • Str: 10:00 - 17:00
  • Štv: 10:00 - 17:00
  • Pia: 10:00 - 17:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Od svojho založenia múzeum získalo do zbierkového fondu cca 50 tisíc kusov predmetov (reálií, písomností, kníh, drobných tlačí, výtvarných diel, scénografík, zvukových a obrazových nosičov, fotografií).