Lom Beňatina

Beňatina

Slovenské plitvice

Kým známy národný park Plitvické jazerá v Chorvátsku navštevujú každoročne tisícky turistov, málokto tuší, že aj Slovensko má svoje vlastné malé „Plitvice“. Jazierko s nádherne priezračnou tyrkysovou vodou sa nachádza pri malej obci Beňatina v okrese Sobrance v Košickom kraji, len sedem kilometrov od slovensko-ukrajinskej hranice.

Maličká obec Beňatina má veľký potenciál prilákať turistov. Pôvodne bol na mieste dnešného jazierka lom, ťažil sa tu kameň, ktorý sa používal najmä na násypy ciest. Už počas ťažby kameňa sa v lome Beňatina musela 24 hodín denne odčerpávať spodná voda, ktorá neprestajne pritekala. Práve na samom spodku bol pritom najlepší kameň. V rokoch 1990 – 1991 sa tu ťažiť prestalo.

Rozloha jazierka je približne sto na stopäťdesiat metrov štvorcových a nachádza sa necelé dva kilometre od obce. Voda má netradičnú tyrkysovú farbu a je priezračná, v jazere nenájdete riasy, keďže tu voda neustále priteká skrze okolité skaly.

Miesto je z roka na rok obľúbenejšie aj preto, že nejde len o samotné jazierko (v ktorom je oficiálne vyhlásený zákaz kúpania a mnohí ľudia aj tak priezračnej vode neodolajú), ale aj o prekrásnu prírodu, ktorá ho obklopuje. Tá ešte vždy pôsobí dojmom nedotknutosti, pričom miestami máte pocit, že ste sa ocitli v pralese, kde zastal čas.

Obec plánuje v okolí jazierka vybudovať výhliadkovú vežu či takzvaný fotopoint, teda miesto s výstupom, odkiaľ sa dá krásne odfotiť celé jazero. Pri jazere je možné aj stanovať.

Kontakt

Obec Beňatina

E-mail:   info@benatina.sk

Galéria

Poloha

Región

Beňatina

Súradnice

48.813123° N, 22.342391° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

INFO

Obec začala prístup k jazierku regulovať v dôsledku návalov turistov, ktoré miestna infraštruktúra nezvládala. Je preto možné, že sa priamo k jazierku s autom nedostanete a budete ho musieť odstaviť obďaleč.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Beňatinské jazero sa vyznačuje okrem zaujímavo sfarbenej vody ešte jednou zvláštnosťou, dočervena sfarbeným útvarom na skale, ktorý pripomína päťmetrovú rybu bez hlavy.
Pôvabné tyrkysové sfarbenie vody v Beňatinskom lome zapríčiňuje neustály prítok a odtok vody pomedzi farbistý vápenec.