Ľudová architektúra Čičmany

Čičmany
NARODNE KULTURNE PAMIATKY LUDOVA KULTURA

Malebné slovenské drevenice

Obec Čičmany sa doma i v zahraničí preslávila unikátnou a zachovalou ľudovou architektúrou. Architektúra obce pripomína rozprávkové perníkové chalúpky. Drevenice sú v obci pokryté estetickými nátermi vo forme rôznych vzorov a ornamentov, ktoré sa medzi slovákmi stali synonymickými so Slovenskosťou. 

Čičmianske drevenice sa prvýkrát preslávili na Národopisnej výstave v Prahe v roku 1895. Záujem verejnosti pútali čičmianske domy, najmä výzdobou vonkajších stien.

Na tmavý podklad steny domu sa bielym vápnom maľovali jednoduché geometrické vzory. Pôvod tejto výzdoby spočíva v ochrannom nátere exponovaných častí trámov spodnej časti domu a na nárožiach. V 19. storočí bola už maľba rozvinutá vo forme zdobenia častí okolo okien, dverí, spodných trámov, pričom výzdoba bola sústredená okolo konštrukčných prvkov, niekde radená v pásoch.

Mnohé tradičné drevenice však vyhoreli pri rozsiahlych požiaroch v prvej polovici 20. storočia. Obnovu architektúry Čičmian na seba prevzal legendárny slovenský architekt Dušan Jurkovič. Zostane jeho trvalou zásluhou, že sa v Čičmanoch zachoval ľudový architektonický charakter.

Čičmany boli koncom 70. rokov vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Obec Čičmany je zaujímavá nielen svojou tradičnou architektúrou, ale aj barokovým kaštieľom uprostred dediny. V jednom z ľudových objektov, Radenovom dome, sídli národopisná expozícia Považského múzea, ktorá návštevníkov zoznamuje s tradíciami, zvykmi, ľudovou kultúrou a architektúrou Čičmian. V obci sa dodnes zachovávajú tradície a zvyky, hoci počet obyvateľov sa zmenšil z poldruha tisíca na necelých dvesto.

Cena a otváracie hodiny, ktoré uvádzame sa týkajú expozícií Považského múzea v dedine. Vstup do dediny je bezplatný.

Kontakt

Objekty ľudovej architektúry Čičmany

Mob:  +421 918 187 683
E-mail:   cicmany@pmza.sk

Galéria

Poloha

Región

Čičmany

Súradnice

48.955481° N, 18.516548° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 15:00
  • Ut: 09:00 - 15:00
  • Str: 09:00 - 15:00
  • Štv: 09:00 - 15:00
  • Pia: 09:00 - 15:00
  • So: 09:00 - 16:00
  • Ne: 09:00 - 16:00

INFO

Vstup do dediny je bezplatný. Otváracie hodiny aj cena sa vzťahujú na miestne expozície.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Čičmiansky vzor už tradične zdobí oficiálne oblečenie slovenskej olympijskej výpravy.
Čičmianske drevenice sa prvýkrát preslávili na Národopisnej výstave v Prahe v roku 1895, kde tvorili súčasť projektu čičmianskeho gazdovstva, ktorý vypracoval nestor slovenskej architektúry Dušan Jurkovič.
Čičmianske ľudové domy sú neprehliadnuteľné najmä vďaka unikátnej výzdobe inšpirovanej miestnymi krojmi, ktorá mala okrem estetickej aj praktickú funkciu - chránila drevenice pred zvetrávaním.