Ľudové domy Čičmany

Čičmany
cicmany zilina strazovske vrchy horne povazie kultura drevenice

Malebná dedinka s typickými slovenskými drevenicami pokrytými ľudovými vzormi

Obec Čičmany sa doma i v zahraničí preslávila unikátnou a zachovalou ľudovou architektúrou. Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína i dnes rozprávkové perníkové chalúpky, práve preto sú tieto objekty cenným dokladom technickej vyspelosti, zručnosti a estetického cítenia našich predkov.

Pár slov o histórii

Čičmany boli známe tradičnými drevenými domčekmi už od trinásteho storočia. Do začiatku 20. storočia sa v Čičmanoch zachovala archaická forma rodiny – veľkorodina. V jednotlivých domoch, gazdovstvách, bývali pod jednou strechou a spoločne gazdovali gazda s gazdinou, ich ženatí synovia a nevesty s deťmi. Majetok rodiny bol spoločný. Čičmianske drevenice sa prvýkrát preslávili na Národopisnej výstave v Prahe v roku 1895 záujem verejnosti pútali čičmianske domy, najmä výzdobou vonkajších stien. Na tmavý podklad steny domu sa bielym vápnom maľovali jednoduché geometrické vzory. Pôvod tejto výzdoby spočíva v ochrannom nátere exponovaných častí trámov spodnej časti domu a na nárožiach. V 19. storočí bola už maľba rozvinutá vo forme zdobenia častí okolo okien, dverí, spodných trámov, pričom výzdoba bola sústredená okolo konštrukčných prvkov, niekde radená v pásoch. Mnohé tradičné drevenice však vyhoreli pri rozsiahlych požiaroch v prvej polovici dvadsiateho storočia. Obnovu architektúry Čičmian na seba prevzal práve Jurkovič. Zostane jeho trvalou zásluhou a, že sa v Čičmanoch zachoval ľudový architektonický charakter. Následky požiaru sa zlikvidovali až v rokoch 1924-1925 a Čičmany boli koncom 70.-tych rokov vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Obec Čičmany je zaujímavá nielen svojou tradičnou architektúrou, ale aj barokovým kaštieľom uprostred dediny. V jednom z ľudových objektov, Radenovom dome, sídli národopisná expozícia Považského múzea, ktorá návštevníkov zoznamuje s tradíciami, zvykmi, ľudovou kultúrou a architektúrou Čičmian. V obci sa dodnes zachovávajú tradície a zvyky, hoci počet obyvateľov sa zmenšil z poldruha tisíca na necelých dvesto.

Kontakt

Objekty ľudovej architektúry Čičmany

Mob:  +421 918 187 683
E-mail:   cicmany@pmza.sk

Galéria

Poloha

Región

Čičmany

Súradnice

48.955481° N, 18.516548° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 16:00
  • Ut: 09:00 - 16:00
  • Str: 09:00 - 16:00
  • Štv: 09:00 - 16:00
  • Pia: 09:00 - 16:00
  • So: 08:00 - 17:00
  • Ne: 08:00 - 17:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Čičmiansky vzor už tradične zdobí oficiálne oblečenie slovenskej olympijskej výpravy.
Čičmianske drevenice sa prvýkrát preslávili na Národopisnej výstave v Prahe v roku 1895, kde tvorili súčasť projektu čičmianskeho gazdovstva, ktorý vypracoval nestor slovenskej architektúry Dušan Jurkovič.
Čičmianske ľudové domy sú neprehliadnuteľné najmä vďaka unikátnej výzdobe inšpirovanej miestnymi krojmi, ktorá mala okrem estetickej aj praktickú funkciu - chránila drevenice pred zvetrávaním.