Ľudový dom Matúškovo

Matúškovo
matuskovo galanta dom muzeum kultura expozicia ludova tvorba

Ľudové staviteľstvo a bývanie na prelome 19. a 20. storočia

Pamiatkovo chránený dom, v ktorom je umiestnená expozícia ľudového bývania, je najstaršou obytnou stavbou v Matúškove. Národopisná expozícia v ňom bola verejnosti sprístupnená v roku 1984.

Na uličnej fasáde je jedno asymetricky umiestnené okno, pred ktorým je prístrešok uzavretý latkovou ohradou, nazývanou „šaragla“. Z pravej strany okna je pristavaná malá komôrka s vchodom na povalu. V pouličnom prístrešku je vchod do pivnice, ktorá je pod komôrku a sčasti pod prednou izbou, dvere do pivnice sú v úrovni zeme. Z ulice sa vchádza do dvora cez uličné dvere, ktoré sú umiestnené medzi mohutnými murovanými stĺpmi.

V kuchyni a v prednej izbe nachádzame ukážku bývania zámožnejšej matúškovskej rodiny. Zo zariadenia sú tu rohové lavice, maľovaná truhlica, kusy nábytku zo skorších desaťročí, dvojice postelí a dvojdverových skríň pripomínajú druh zariadenia mestského typu. To naznačuje aj dvojdverová skrinka medzi lavicami a posteľou, ktorá zároveň preberá funkciu domáceho oltárika.

Zariadenie kuchyne pozostávalo len zo stola pod oknom, police na riad resp. kuchynskej skrine. Za dverami je umyvák, ktorý po sklopení vrchnej časti slúžil na umývanie riadu ako aj na rôzne práce vykonávané v kuchyni. V zadnej izbe si možno prezrieť zariadenia zámožnejšieho gazdu z Tótkomlóšu.

Pre tótkomlóšsky nábytok je charakteristické zdobenie pestrými kvetmi na bledomodrom podklade, sú tu baldachýnové postele, komoda, „kasňa“ a pod oknami lavica. Pri posteli mali malú truhličku, v ktorej schovávali rodinné spisy a peniaze. Farebná výzdoba stien zodpovedá zvykom zaužívaným v Tótkomlóši. Tam v skoršom období maľovali steny voľnými rukami, neskôr farby prešúchali cez šablóny, ktoré si sami zhotovovali. Pri zriadení tohoto domu bolo cieľom poukázať na časť zariadenia domov dvoch etnických skupín v Galante - Matúškove, ktoré tu žijú spolu 40 rokov.
 

Kontakt

Dom ľudového bývania Matúškovo

Tel:  +421 31 780 55 35
E-mail:   vlast.muzeum.ga@zupa-tt.sk

Galéria

Poloha

Región

Matúškovo

Súradnice

48.167128° N, 17.733124° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V kuchyni pod komínom sa kedysi varilo na otvorenom ohni.
Bohato zdobené posteľné prádlo ako aj úpravenú posteľ dopĺňa množstvo okrasných malých vankúšikov, ktoré boli symbolom majetnosti.