Ľupčiansky hrad

Slovenská Ľupča
slovenska lupca banska bystrica horehronie hrady hrad historia stredovek archeologia

Strážca stredovekej cesty Via magna

Ľupčiansky hrad sa nachádza v dominantnom postavení na skalnom ostrohu (asi 375 metrov nad morom) vybiehajúcom z južného predhoria Nízkych Tatier nad severovýchodným okrajom obce Slovenská Ľupča. Je najvyššie položenou hradnou stavbou na Pohroní. Vďaka výbornej polohe v minulosti spoľahlivo kontroloval starú cestu údolím Hrona vedúcu zo Zvolena do Brezna a ďalej na Spiš.

Hrad púta pozornosť už z diaľky, návštevníka si však podmaní až po vstupe na dolné nádvorie. Práve ono zvýrazňuje veľkoleposť bášt, veží a hradných budov. Žilo v nich viacero slávnych rodov od Arpádovcov cez Mateja Korvína, rytiera Gašpara Tribela až po Františka Wesselényiho s manželkou Máriou Széchyiovou, známou ako Muránska Venuša. Panovníkov neskôr vystriedali banícke siroty aj rádové mníšky. Väznili tu zbojníkov, povstalcov i partizánov. Dejiny hradu poznačila aj slávna cisárovná Sissi a zrejme i templárski rytieri.

Po plienivom vpáde Tatárov, koncom prvej polovice 13. storočia (1241), sa zachovali len stavby s kamennou architektúrou (z pevného a nehorľavého materiálu, na tú dobu nedobytného útočníkmi). Po ústupe Tatárov sa tento poznatok začal, na príkaz panovníka Belu IV., uplatňovať pri stavbách hradov budovaných v polovici 13. storočia. Medzi také patril aj Hrad Ľupča, známy už od roku 1250 pod názvom Liptza. V roku 1255 sa spomína v súvislosti s výsadnou listinou Bela IV. pre mesto Banskú Bystricu (nova villa Bystriciensis prope Lipche, r. 1255). Preto sa predpokladá, že kamenný hrad – veža, bol postavený už v prvej polovici 13. storočia, pravdepodobne na mieste pôvodného hradiska.

Obraz histórie areálu dotvára expozícia archeologických nálezov. Nachádza sa v obnovených priestoroch bývalých koniarní. Majiteľom hradu je už desať rokov spoločnosť Železiarne Podbrezová, ktorá ho postupne obnovuje.

Kontakt

Hrad Ľupča

Kastelán hradu

Tel:  +421 48 418 74 29
Mob:  +421 903 518 603
E-mail:   kastelan@hradlupca.sk

Galéria

Poloha

Región

Slovenská Ľupča

Súradnice

48.772338° N, 19.280785° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Na dolnom nádvorí sa nachádza tzv. Korvínova lipa s odhadovaným vekom vyše 700 rokov. Vďaka tomu patrí medzi najstaršie lipy v strednej Európe.
V júni 1443 zasiahlo Uhorsko silné zemetrasenie, pri ktorom bol poškodený aj Ľupčiansky hrad.