Múzeum Bošáckej doliny Bošáca

Bošáca
bosaca nove mesto nad vahom muzeum expozicia ludova tvorba kultura historia tradicie

Múzeum skanzenového typu, zamerané na ľudovú kultúru regiónu

V strede obce, v susedstve Bošáckej pálenice sa nachádza múzeum skanzenového typu. Jeho brána pre návštevníkov sa prvýkrát otvorila na jeseň v roku 1996. Zakladateľmi múzea sú učitelia na dôchodku Ján Jurák a Adam Rýdzi, ktorí prostredníctvom darov od občanov Bošáckej doliny zriadili a zachovali kultúrno–historický obraz života v bošáckej doline. 

Ide o pôvodný sedliacky dom. Múzeum pozostáva z podúkolia, zariadenej obytnej časti, hospodárskej časti, stodoly, pivnice a letnej kuchynky. V dome sa nachádza zariadená izba s pôvodným nábytkom, kuchyňa s klasickou murovanou pecou a komora, kde dominujú krosná. V hospodárskej časti je maštaľ pre hovädzí dobytok, maštaľ pre kozy, chlievik pre ošípané, kurín pre sliepky. Nechýba dielňa domáceho majstra, latrína a hnojová jama. Na dvore je vybudovaný prístrešok z poslednej stojacej stodoly v Bošáci, so zachovaním osobitnej väzby dreva. V stodole je hospodárske zariadenie potrebné pre vykonávanie rôznych poľnohospodárskych prác, ako vozy, sečkovica, mláťačka... V peknej letnej kuchynke  je vstavaný kotol na varenie slivkového lekváru. Pivnica v minulosti slúžila na uchovávanie ovocia a zeleniny počas zimných mesiacov. Súčasťou expozície sú aj vzácne bošácke kroje, ktoré sú zdobené ručne šitými výšivkami.
 
Na výročné sviatky ako sú Vianoce a Veľká noc  múzeum ožíva tradíciami a zvykmi, ktoré sú späté s týmto obdobím.  Najväčšou  poriadanou akciou je kultúrny program na Bošácke hody  pod názvom Čie sú hody ? Naše hody! Remeselný jarmok, vystúpenia folkloristov a sprievodné akcie ako pečenie domáceho chleba, varenie slivkového lekváru, slivkové guľky... sú potešením pre všetkých obyvateľov i návštevníkov Bošáckych hodov.
 

Kontakt

Múzeum Bošácka dolina

Tel:  +421 327 781 130
Mob:  +421 903 607 340
E-mail:   bosaca@bosaca.sk

Galéria

Poloha

Región

Bošáca

Súradnice

48.827796° N, 17.841104° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Dom, v ktorom sa nachádza múzeum je vybavený pôvodným nábytkom, náradím a ostatným vybavením.
Na výročné sviatky ako sú Vianoce a Veľká noc múzeum ožíva tradíciami a zvykmi, ktoré sú späté s týmto obdobím.