Múzeum J.M. Petzvala Spišská Belá

Spišská Belá
spisska bela kezmarok spis muzeum expozicia osobnosti veda technika

Múzeum venované významnej osobnosti slovenského technického rozvoja

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej je jednou z vysunutých expozícii Slovenského technického múzea v Košiciach, ktoré sa ako jediné na Slovensku zameriava na históriu vedy a techniky na tomto území. Tým, že ide o múzeum pomenované po Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi, je logické, že úvodná časť expozície je venovaná životu, kariére a dielu významného matematika, fyzika, univerzitného profesora, vedca a priekopníka v oblasti fotografickej optiky.

Múzeum sa nachádza v neskororenesančnej budove školy. V múzeu sú inštalované životopisné údaje o J. M. Petzvalovi s prehľadom vývoja optického zobrazovania až po prvú snímku, ktorá bola v 19. storočí nazvaná fotografiou. Zachované sú aj fotokópie výpočtu najslávnejšieho objektívu, vzácny celokovový dagerotypický prístroj s Petzvalovým objektívom, nákres objektívu s veľkou svetelnosťou pre kinematografické premietanie, maketa prístroja s jeho optikou a rôzne modifikácie pôvodných Petzvalových objektívov, postup výroby dvojakého ďalekohľadu. 

Petzvalov objav znamenal obrovský rozvoj fotografického priemyslu. Známe historické konštrukcie fotoaparátov, kuriózne detektívne komory s mechanizmom na výmenu platní. Unikátna je tiež Krugenerova detektívna vrecková komora v podobe knihy. Ukážky prvých reportérskych a cestovných prístrojov a aparáty z počiatkov stereografie. Petzval svojím objavom významne zasiahol do počiatkov kinematografie.
 

Kontakt

Múzeum J. M. Petzvala

Tel:  +421 52 459 13 07
Mob:  +421 918 965 699
E-mail:   muzeum.petzval@stm-ke.sk

Galéria

Poloha

Región

Spišská Belá

Súradnice

49.189614° N, 20.454049° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 10:00 - 16:30
  • Str: 10:00 - 16:30
  • Štv: 10:00 - 16:30
  • Pia: 10:00 - 16:30
  • So: 10:00 - 16:30
  • Ne: Zatvorené

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V dome, v ktorom sa nachádza múzeum sa okrem Jozefa narodil aj jeho brat Otto Baltazár, ktorý sa preslávil tiež ako matematik, vedec a inžinier, autor mnohých učebníc elementárnej a vyššej matematiky, technickej mechaniky, vodného staviteľstva a astronómi
V múzeu nechýba ani prvý celokovový prístroj - daguerroskop s portrétovým objektívom, ktorý v roku 1840 J.M. Petzval ako prvý na svete prepočítal.