Múzeum ľudových nástrojov Brutovce

Brutovce
brutovce levoca spis muzeum expozicia ludova tvorba hudba

Zbierka vzduchozvučných a aerofonických hudobných nástrojov

V jednej z dreveníc v Brutovciach v Levočských vrchoch je unikátne múzeum. Nemá určené otváracie hodiny, ani vstupné. Výrobca píšťal a muzikant Michal Smetanka v ňom víta každého, kto sa zaujíma o ľudové nástroje. Okrem píšťal typických pre Levočské vrchy a východné Slovensko tu možno vidieť hudobné nástroje z Austrálie, Egypta, Thajska, Arménska či Írska. Na každom z nich dokáže M. Smetanka zahrať. Ako vraví, hodnota jeho zbierky je v peniazoch nevyčísliteľná. 

V jeho zbierke dominujú vzduchozvučné, aerofonické hudobné nástroje. Zbiera nástroje, ktoré mu pripomínajú našu ľudovú kultúru, väčšinou píšťaly, ale aj husle, bubny, gajdy.

Za etnograficky najhodnotnejšie považuje pastierske hudobné nástroje. Jedným z najvzácnejších nástrojov je gajdica, hudobný nástroj východoslovenských bačov. Pochádza z horného Potorysia, ale hrávalo sa na nej aj v Levočských vrchoch. Druhou vzácnosťou je šesťdierková valaská píšťala, pochádza z Brutoviec, kde žili poslední dvaja výrobcovia a hráči na tieto nástroje. 

Okrem slovenských píšťal M. Smetanka rád ukáže návštevníkom aj hudobné nástroje zo zahraničia. Niektoré si priniesol zo svojich ciest, iné mu darovali z potuliek po svete priatelia. Zbierka obsahuje aj dlhú trúbu z eukalyptového dreva, tzv. didgeridoo, ktorú mu priateľ doniesol z Austrálie. 
 

Kontakt

Múzeum ľudových nástrojov

Mob:  +421 907 931 192
E-mail:   michal.smetanka@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Brutovce

Súradnice

49.08635° N, 20.776012° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V múzeu sa okrem píšťal typických pre Levočské vrchy a východné Slovensko, nachádzajú hudobné nástroje z Egypta, Thajska, Arménska, Austrálie, Náhorného Karabachu či Írska.