Múzeum mincí a medailí Kremnica

Kremnica
kremnica ziar nad hronom muzeum expozicia numizmatika

Jedinečné špecializované múzeum v oblasti numizmatiky

V Kremnici majú návštevníci jedinečnú šancu spoznať dejiny peňazí na Slovensku od najstarších čias až po dnešok, samozrejme s dôrazom na produkciu slávnej kremnickej mincovne. 

Prečo práve tu?

Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska je jedinečným špecializovaným múzeom na oblasť numizmatiky. Expozícia Líce a rub peňazí ako jediná u nás komplexne predstavuje dejiny peňazí a medailí na území Slovenska. Za realizáciu tejto expozície získalo múzeum v roku 2003 cenu MÚZEUM ROKA. Návštevníci majú možnosť na piatich poschodiach historickej budovy meštianskeho domu zoznámiť sa s rôznymi druhmi platidiel používanými na Slovensku a medailérstvom od renesancie až po súčasnosť, oboznámia sa s históriou a produkciou svetoznámej kremnickej mincovne s viac ako 600 ročnou tradíciou, ako aj dejinami slobodného kráľovského banského mesta Kremnice, jeho baníctvom a hutníctvom, s možnosťou návštevy bane v podzemných priestoroch múzea.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnite

Súčasťou NBS - Múzea mincí a medailí Kremnica je Mestský hrad v Kremnici, dlhodobá výstava pod názvom Pôvab kameninových záhrad s podtitulom Kremnická kameninová továreň 1815 - 1956, ako aj galerijné priestory na Štefánikovom námestí v Kremnici.
Dlhodobá výstava Pôvab kameninových záhrad v Meštianskom dome na námestí predstavuje produkciu kremnickej kameninovej továrne, ktorá pracovala približne jeden a pol storočia. Jej výrobky boli vďaka vysokej kvalite tohto typu keramiky, tvorivej invencii a originalite expedované do celého sveta.
 

Kontakt

Múzeum mincí a medailí Kremnica

Tel:  +421 45 678 03 01
E-mail:   muzeum@nbs.sk

Galéria

Poloha

Región

Kremnica

Súradnice

48.703877° N, 18.917163° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 16:30
  • Str: 09:00 - 16:30
  • Štv: 09:00 - 16:30
  • Pia: 09:00 - 16:30
  • So: 09:00 - 16:30

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Povestné kremnické dukáty boli pre svoju kvalitu i krásu obľúbeným platidlom v celej Európe