Múzeum Veľkej Moravy Bojna

Bojna
bojna topolcany muzeum archeologia velka morava historia expozicia

Múzeum jedného z prvých slovenských štátov - Veľkej Moravy

Veľká Morava je väčšine z nás známa predovšetkým z učebníc dejepisu. Možno ju dnes, v 21. storočí, spoznávať aj inak, keď už je stáročia minulosťou? Opýtajte sa na to v obci Bojná neďaleko Nitry, kde sa nachádza Archeologické múzeum Veľkej Moravy, ktoré prostredníctvom zachovaných archeologických predmetov dokumentuje život v historickom slovanskom štáte.

Pár slov o histórii

Veľká Morava bola štátnym útvarom existujúcim od roku 833 do začiatku 10. storočia. V dobe svojho najväčšieho rozmachu jej územie tvorilo významnú časť strednej Európy, ale stabilným centrom Veľkej Moravy bolo najmä územie dnešného Slovenska a Moravy. Medzi významných panovníkov Veľkej Moravy patrí Mojmír I. a II. či knieža Rastislav a Svätopluk. Veľká Morava sa neodmysliteľne spája aj s príchodom vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Archeologické múzeum v Bojnej je súčasťou Slovenského národného múzea a patrí medzi najmladšie na Slovensku, nakoľko vzniklo len v roku 2012. Nachádza sa v budove v centre obce a súčasťou expozície je napríklad najstarší kresťanský zvon na našom území alebo pozlátené plakety pochádzajúce z Nitrianskeho kniežatstva. Mnoho z vystavených artefaktov sa radí medzi archeologické a historické unikáty európskeho významu.

Kontakt

Archeologické múzeum Veľkej Moravy

Mob:  +421 903 211785
E-mail:   muzeum@bojna.sk

Galéria

Poloha

Región

Bojná

Súradnice

48.575482° N, 18.056754° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Z množstva zaujímavých exponátov, ktoré návštevník v múzeu uvidí, možno spomenúť najstarší kresťanský zvon na Slovensku či unikátny súbor pozlátených oltárnych plakiet z Nitrianskeho kniežatstva.