Múzeum zbraní Bratislava

Bratislava
bratislava hlavne mesto muzeum expozicia vojna zbrane barok

História mestského opevnenia a vývin chladných i strelných zbraní

Múzeum je venované histórii opevnenia mesta, vystavené sú chladné zbrane, vojenská i turnajová výzbroj. Z najvyššieho poschodia je vchod na ochodzu veže, odkiaľ je výhľad na historickú časť Bratislavy a jej okolie.

S výstavbou mestských hradieb sa začalo v 13. storočí,  koncom 14. storočia už malo mesto opevnenie s tromi bránami:.Michalskú, Laurinskú a Vydrickú. V 15. storočí otvorili Rybársku bránu. Pred hradbami mesta vznikali postupne predmestia, ktoré v prvej polovici 15. storočia nariadil cisár Žigmund v dôsledku husitského nebezpečia opevniť systémom vysokých násypov a valov. Vonkajšiu líniu mestského opevnenia prerušovali Kozia brána, brána na Suchom Mýte, Schöndorfská, Špitálska a Dunajská brána.

Najzachovalejšia je časť okolo Michalskej brány s najvýznamnejšou pamiatkou stredovekého opevnenia - Michalskou vežou. Meno dostala podľa kostola, ktorý stál na predmestí neďaleko brány. Pôvodne hranolovú vežu zo 14. storočia zvýšili v rokoch 1511 – 1517 osemuholníkovou nadstavbou.

Pri barokovej úprave roku 1758 veža dostala súčasnú podobu, na jej hrot umiestnili medenú sochu archanjela Michala s drakom od P. Ellera. Na mieste gotického reťazového mostu postavili barokový so sochami svätcov, obranný múr s parkanom od Michalskej brány po Prašnú baštu včlenili do domových blokov Zámočníckej ulice.
 

Kontakt

Múzeum zbraní - Michalská veža

Tel:  +421 25 443 30 44
E-mail:   mmba@bratislava.sk

Galéria

Poloha

Región

Bratislava

Súradnice

48.145254° N, 17.106748° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 10:00 - 17:00
  • Str: 10:00 - 17:00
  • Štv: 10:00 - 17:00
  • Pia: 10:00 - 17:00
  • So: 11:00 - 18:00
  • Ne: 11:00 - 18:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Múzeum zbraní sa nachádza v Michalskej bráne, jedinej zachovanej bráne zo štyroch pôvodných v bratislavskom mestskom opevnení.
Dokumentuje remeslá slúžiace potrebám obrany mesta a približuje históriu bratislavských lejárov a puškárov.
Múzeum oboznamuje návštevníkov s históriou opevnenia mesta, vystavené sú tu rôzne druhy chladných zbraní, vojenská i turnajová výzbroj a samostatná časť je venovaná vývinu strelných zbraní.