Múzeum zvoncov a spiežovcov Šumiac

Šumiac
sumiac brezno muzeum expozicia hudba zvon tradicie folklor remesla

Jedinečné súkromné múzeum zvoncov a spiežovcov

„Nikdy som nemal v úmysle zvonce zbierať a schovávať ich pred zrakmi iných ľudí. Vždy mi išlo o to, aby tradičné predmety, krásne veci, spojené so životom našich ľudí zostali na Šumiaci a neroztratili sa po svete“ – tvrdí Mikuláš Gigac, známy slovenský folklorista, hudobník a spevák. A zberateľ zvoncov a spiežovcov.

Začalo sa to darčekom od starého otca – šiestimi zvončekmi. Tie ho zaujali natoľko, že začal systematicky zbierať malé zvončeky pre ovečky i veľké zvonce pre kravy i kone, plecháče i spiežovce s krásnym zvonivým hlasom, ktorý sa pri pasení rozlieha po celom chotári.

ZVONKÁRSTVO - remeslo nadviazané na chov oviec a dobytka, sa najviac rozvinulo v 18. a 19. storočí. Patrilo medzi domáce remeslá a venovali sa mu niektorí kováči a zručnejší pastieri počas zimy, najmä na Pohroní, Považí, Orave, v Turci, Liptove, Gemeri a Spiši. Niektoré zvonce sa však dovážali i z Maďarska a Nemecka.
 

Kontakt

Múzeum zvoncov a spiežovcov

Tel:  +421 486 181 232
E-mail:   obecnyurad@sumiac.sk

Galéria

Poloha

Región

Šumiac

Súradnice

48.838424° N, 20.131258° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

V súkromnou múzeu sa nachádza viac ako 2000 predmetov rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov zo Slovenska, Maďarska, Ruska, Španielska, Japonska, Egypta, Kambodže či Madeiry.