Národný park Malá Fatra

Jedno zo štyroch najväčších pohorí Slovenska
mala fatra narodny park turistika dobrodruzstvo

Jedno zo štyroch najväčších pohorí Slovenska

Malá Fatra je jadrové pohorie na severe Slovenska v Žilinskom kraji. Po Vysokých, Nízkych Tatrách a Oravských Beskydách je štvrtým najvyšším pohorím s bohatou a pomerne zachovalou západokarpatskou prírodou. Významnú časť pohoria v krivánskej časti Malej Fatry zaberá Národný park Malá Fatra.

V mieste nazývanom Strečniansky priesmyk je pohorie rozdelené riekou Váh na dva geomorfologické podcelky. Na sever od rieky sa nachádza Krivánska Malá Fatra, ktorej veľká časť s rozlohou je od 1. apríla 1988 národným parkom. Pomenovaná je podľa najvyššieho vrcholu – Veľkého Kriváňa (1708,7 m n. m.). Na juh od Váhu sa nachádza Lúčanská Malá Fatra, ktorá je pomenovaná podľa jej najvyššieho vrcholu – Veľkej lúky (1475 5 m n. m.).

Vrcholy Malej Fatry sú sústredené predovšetkým na hlavnom hrebeni Krivánskej a Lúčanskej Malej Fatry. Menšia časť nižších vrcholov je na kratších bočných hrebeňoch (Sokolie, Boboty...)

Oblasť Malej Fatry je obľúbenou letnou aj zimnou turistickou lokalitou. Najznámejšou turistickou oblasťou je Vrátna dolina. Z ďalších známych stredísk predovšetkým zimnej turistiky je potrebné spomenúť napríklad Lučivná, Valčianska dolina, Martinské hole.

Zdroj: sk.wikipedia.org

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Národný park Malá Fatra
1Kraľovany
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľký Rozsutec 25 km 12:15 h ťažká
Stoh 18 km 7:15 h ľahká
Veľký Kriváň 35 km 14:30 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Sokolie 8 km 4:15 h ľahká
Veľký Kriváň 25 km 10:30 h ťažká
Veľký Rozsutec 20 km 8:30 h ťažká
Malý Rozsutec 15 km 5:45 h ťažká
Chata na Grúni 13 km 4:00 h ľahká
Horné Diery 12 km 4:00 h ľahká
Nové Diery 10 km 3:00 h ľahká
Dolné Diery 10 km 3:00 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľká Lúka 28 km 10:00 h ľahká
Minčol 20 km 7:00 h ľahká
Kojšová 6 km 2:30 h ľahká
Suchý 19 km 7:45 h stredne náročná
1

Kraľovany

Obec Kráľovany sa nachádza vo východnej časti Malej Fatry, na hlavnom dopravnom ťahu Slovenska. Z pohľadu turizmu nie je tak populárna ako iné centrá v Malej Fatre, no vďaka svojej výbornej polohe na hlavnom cestnom a železničnom ťahu, je veľmi dobrým východiskovým bodom pre výstup na vrcholy Krivánskej Malej Fatry ako napríklad Stoh alebo Veľký Rozsutec.

Prístup

2

Štefanová

Osada Štefanová sa nachádza vo východnej časti Malej Fatry v takzvanej Krivánskej Malej Fatre. Okolie Štefanovej je najdôležitejším turistickým centrom pohoria, kedže sa tu nachádza Vrátna dolina, Terchová, Jánošíkové diery a najznámejšie vrcholy Malej Fatry - Veľký Kriváň a Veľký Rozsutec. Osada je dobre dostupná autom a možnosťou je taktiež autobus do neďalekej obce Terchová (4,4 km).

Prístup

3

Strečno

Obec Strečno sa nachádza v samom srdci Malej Fatry v mieste nazývanom Strečniansky priesmyk, ktoré rozdeľuje Malú Fatru na dva celky. Vďaka svojej polohe je veľmi dobrým východiskovým bodom pre výstup na vrcholy ako Krivánskej, tak aj Lučanskej Malej Fatry. Obec Strečno sa podobne ako obec Kráľovany nachádza na hlavnom cestnom a železničnom ťahu a tak je výborne dostupná autom, autobusmi a vlakmi.

Prístup