Národný park Nízke Tatry

Druhé najväčšie pohorie Slovenska
nizke tatry narodny park turistika dobrodruzstvo

Druhé najväčšie pohorie Slovenska

Nízke Tatry sú pohorie a geomorfologický celok v Západných Karpatoch na Slovensku. Tiahnu sa v dĺžke 80 km smerom zo západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona.

Sú po Vysokých Tatrách druhým najväčším a najnavštevovanejším pohorím Slovenska. V posledných rokoch tu vzniklo množstvo nových hotelov, lanoviek, vlekov, stredísk turistiky a cestovného ruchu. Napriek tomu, predovšetkým vo východnej časti, medzi sedlom Čertovica a Kráľovou hoľou, tu jestvujú ešte ozajstné pralesom blízke lesy s množstvom zveri.

Hlavný hrebeň dosahuje tromi vrcholmi výšku vyše 2000 m. Najvyššie vrcholy Ďumbier (2043 m), Chopok (2024 m), Dereše (2004 m), Chabenec (1955 m) a Kráľova hoľa (1948 m) sú jedinečnými výhľadňami na pohoria a údolia Slovenska.

V roku 1978 boli Nízke Tatry na ploche 81 095 ha vyhlásené za národný park (NAPANT).

Zdroj: www.nizketatry.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 6 7 Národný park Nízke Tatry
1Demänovská Dolina
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chopok 14 km 5:25 h stredne náročná
Ďumbier 21 km 8:15 h ťažká
Krakova hoľa 15 km 5:35 h stredne náročná
Siná 8 km 4:50 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kozí chrbát 19 km 6:00 h stredne náročná
Hiadeľské sedlo 19 km 5:40 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Andrejcová 23 km 7:20 h ťažká
Veľká Vápenica 18 km 6:20 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľký Bok 28 km 8:05 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Chata generála Štefánika 22 km 7:30 h stredne náročná
Ďumbier 22 km 7:45 h ťažká
Chopok 29 km 10:20 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kráľova hoľa 12 km 6:00 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Rovná hoľa 17 km 5:10 h stredne náročná
Bocianske sedlo 12 km 3:30 h ľahká
Bacúšske sedlo 6 km 2:10 h ľahká
1

Demänovská Dolina

Osada Demänovská dolina je spolu s Donovalmi najpopulárnejším turistickým strediskom Nízkych Tatier. Je centrom ako letného, tak i zimného turizmu s najlepším lyžiarským strediskom na Slovenska, Jasná. Je východiskovým bodom pre najpopulárnejšie výstupy tohto pohoria, ako sú napríklad túra na Ďumbier, Chopok alebo chatu Generála Štefánika. Do osady sa dostanete autom, alebo autobusom.

2

Donovaly

Donovaly patria nielen k najpopulárnejšim turistickým strediskám v Nízkych Tatrách, ale aj na celom Slovensku. Nachádzajú sa v západnej časti pohoria. Sú centrom ako letného, tak i zimného turizmu. Donovaly sú dostupné autom a autobusom.

Prístup

3

Heľpa

Obec Heľpa sa nachádza na juhozápade Nízkych Tatier. Turisticky nie je tak populárna ako iné centrá v Nízkych Tatrách, no taktiež má čo ponúknuť. Vrcholy ako Andrejcová alebo Veľká Vápenica ponúkajú pekný výhľad a skvelý turistický zážitok. Do obce sa dostanete autom, autobusom a taktiež vlakom.

4

Malužiná

Obec Malužiná sa nachádza v samom srdci Nízkych Tatier. Je východiskovým bodom pre výstup na vrchol Veľký Bok, ktorý ponúka jeden z najkrajších tristošesťdesiat stupňových výhľadov na Slovensku. Do obce sa dostanete autom a autobusom.

5

Mýto pod Ďumbierom

Ako už názov obce predpovedá, nachádza sa priamo pod Ďumbierom na južnej strane Nízkych Tatier. Je východiskovým bodom pre najpopulárnejšie výstupy tohto pohoria, ako sú napríklad túra na Ďumbier, Chopok alebo chatu Generála Štefánika. Do obce sa dostanete autom a autobusom.

6

Telgárt

Obec Telgárt sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier, priamo pod Kráľovou hoľou. Je najdôležitejším turistickým centrom východnej časti pohoria a východiskovým bodom pre výstup na Kráľovu hoľu, jeden z národných symbolov Slovenska. Obec je ľahko dostupná autom, autobusom a vlakom.

Prístup

7

Vyšná Boca

Obec Vyšná Boca je po Donovaloch a Jasnej tretím najpopulárnejším turistickým centrom Nízkych Tatier. Je východiskovým bodom pre viacero obľúbených túr ako napríklad výstup do Bocianského alebo Bacúšskeho sedla. Do obce sa dostanete autom a autobusom.