Národný park Poloniny

Nedotknutá príroda východu
poloniny turistika

Nedotknutá príroda východu

Národný park Poloniny na východe Slovenska predstavuje jeden z turistami neobjavených klenotov našej krajiny. “Nekonečné zelené more, od nížin až pod najvyššie hory…”, tak opisuje lesy na Slovensko-Poľsko-Ukrajinských hraniciach dokument Vlčie hory vysielaný v 118 krajinách sveta. Niet sa čo čudovať. Bukové pralesy obývajúce túto oblasť sú dokonca zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO a ako také predstavujú najodľahlejšie a najizolovanejšie oblasti, ktoré sa u nás dajú nájsť. Práve preto sú Poloniny často považované za jednu z posledných skutočných divočín v Európe.

Národný park Poloniny zaberá veľkú časť Bukovských vrchov. Pohorie Bukovské vrchy sa rozprestiera na severovýchode národného parku na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 Národný park Poloniny
1Runina
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Ruské sedlo 25 km 6:30 h stredne náročná
Ďurkovec 12 km 4:10 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kremenec 19 km 6:30 h stredne náročná
Čiertaž 13 km 4:15 h ľahká
Jarabá skala 23 km 7:15 h ťažká
1

Runina

Runina je obec nachádzajúca sa na západnej strane Bukovských vrchov. Vďaka svojej značnej izolovanosti od ostatných sídel je Runina známa pre výborné podmienky na pozorovanie nočnej oblohy. Ako taká, patrí obec do Parku tmavej oblohy Poloniny. Z Runiny vyrážame na túry na Ruské sedlo alebo Ďurkovec. Obec je dostupná autom, alebo autobusom (zastávka Runina).

Prístup

2

Nová Sedlica

Nová Sedlica je najvýchodnejšie položenou obcou na Slovensku. Nachádza sa na východnej strane Bukovských vrchov a vyrážame odtiaľto na túry na Kremenec, Jastrabiu skalu či Ciertaz. Obec je dostupná autom alebo autobusom (zastávka Nová Sedlica).

Prístup