Národný park Slovenský Kras

Najznámejšie krasové pohorie
slovensky kras turistika

Najznámejšie krasové pohorie

Národný park Slovenský kras sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska. S hraničiacim Aggteleckým národným parkom (Maďarsko) tvorí jednotný celok, ktorý ako súvislé územie svojou rozlohou predstavuje najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v strednej Európe.

Slovenský kras svojou prírodnou a kultúrnohistorickou rozmanitosťou jednu z najkrajších oblastí Slovenska. Je tvorený vápencovými náhornými planinami oddelenými hlbokými údoliami s množstvom podzemných i povrchových krasových javov.

Na území Slovenského krasu sa nachádza okolo 1300 jaskýň, z ktorých je sprístupnená Domica, Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a Ochtinská aragonitová jaskyňa.

Zdroj: sk.wikipedia.org

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 Národný park Slovenský Kras
1Zádiel
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Zádielská tiesňava 9 km 3:05 h stredne náročná
Hačavská planina 25 km 7:45 h ťažká
Borčianska planina 26 km 7:30 h ťažká
2Rožňava
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Silická planina 24 km 6:50 h ťažká
3Silica
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Silická planina 20 km 5:40 h ťažká
4Plešivec
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Plešivská Planina 38 km 9:55 h ťažká
1

Zádiel

Obec Zádiel sa nachádza vo východnej, samostatnej časti Slovenského krasu. Je obľúbeným východiskovým bodom hlavne na prechod unikátnou prírodnou pamiatkou nazývanou Zádielska tiesňava, no taktiež pre návštevu viacerých planín v tejto oblasti. Zádiel je dobre dostupný autom, s viacerými prestupmi autobusom, poprípade vlakom do neďalekej obce Dvorníky (2,7 km) alebo Turňa nad Bodvou (5,5 km).

Prístup

2

Rožňava

Mesto Rožnava je okresným mestom a centrom turizmu tejto časti Slovenska. Vďaka svojej ľahkej dostupnosti je zaujímavá hlavne pre turistov, ktorí využívajú verejnú dopravu a je vhodným východiskovým bodom pre prechod Silickou planinou. Rožnava je pochopiteľne dostupná všetkými bežnými dopravnými prostriedkami.

Prístup

3

Silica

Obec Silica sa nachádza v južnej časti Slovenského krasu. Je východiskovým bodom viacerých túr, z ktorých najobľúbenejšou je prechod Silickou planinou, pomenovanou práve po tejto obci. Silica je výborne dostupná autom a autobusom.

4

Plešivec

Obec Plešivec sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenského krasu. Je východiskovým bodom viacerých túr, z ktorých najobľúbenejšou je prechod Plešivskou planinou, pomenovanou práve po tejto obci. Plešivec je výborne dostupná autom, autobusom a taktiež vlakom.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií