Národný park Veľká Fatra

Krásny národný park v srdci Slovenska
velka fatra narodny park turistika dobrodruzstvo

Krásny národný park v srdci Slovenska

Národný park Veľká Fatra sa nachádza na území Liptova, Oravy, Turca a Horehronia, roku 1973 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v roku 2002 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 40 371 ha a ochranné pásmo 26 132 ha.

Na východe Veľkú Fatru ohraničujú Nízke Tatry, Liptovská kotlina a Chočské vrchy, na severe Oravská vrchovina a Malá Fatra, na západe Turčianska kotlina, na juhu Kremnické vrchy a Starohorské vrchy. Jej najvyšší vrch je Ostredok (1592 m) a priemerná výška je 900 m.    

Turistami sú vyhľadávané najmä nádherné doliny ako Ľubochnianska, Blatnická, Gaderská (s pokračovaním Dedošovská), Necpalská, Belianska a Žarnovická.

Zdroj: www.velkafatra.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 Národný park Veľká Fatra
1Ľubochňa
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kopa 12 km 4:50 h ľahká
Kľak 25 km 8:50 h ťažká
Šiprúň 33 km 11:10 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Malinô Brdo 13 km 4:45 h ľahká
Šiprúň 25 km 8:05 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Donovaly 17 km 6:45 h stredne náročná
Rakytov 17 km 6:30 h stredne náročná
Chata pod Borišovom 19 km 6:30 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kráľova studňa 22 km 7:45 h stredne náročná
Krížna 20 km 7:50 h stredne náročná
Chata pod Borišovom 35 km 13:15 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kráľova studňa 28 km 8:45 h ťažká
Tlstá 13 km 5:40 h stredne náročná
Ostredok 36 km 11:00 h ťažká
1

Ľubochňa

Ľubochňa je obec nachádzajúca sa na severnom okraji Veľkej Fatry. Známa je hlavne ako liečebné mesto a východiskový bod pre túry na vrchy Kľak, Kopa a Šiprúň. Zároveň leží na začiatku Ľubochnianskej doliny, ktorá je najdlhšou na území Slovenska. Ľubochňa je dostupná autom, autobusom i vlakom do rovnomenných zastávok.

Prístup

2

Ružomberok

Ružomberok je mestom ležiacim na severnom okraji Veľkej Fatry. Ružomberok je známe pôsobisko Andreja Hlinku, slovenského kňaza, politika a vedúcej osobnosti slovenského národného hnutia v pred a medzivojnovom období. Predstavuje východiskový bod pre túry na Šiprúň či Malinô Brdo a je dokonale dostupné autom, vlakom či autobusom.

Prístup

3

Liptovské Revúce

Liptovské Revúce sú obec ležiaca v samotnom srdci Veľkej Fatry. Známe sú hlavne organizovaním súťaže vo varení slovenského národného jedla - halušiek. Odtiaľto vyrážame na túry na Donovaly, Rakytov či Chatu pod Borisovom. Liptovské Revúce sú dostupné autom alebo autobusom (zastávka Liptovské Revúce).

4

Staré Hory

Obec Staré Hory leží na pomedzí Veľkej Fatry a Starohorských vrchov. Predstavujú východiskový bod pre túry na Chatu pod Borisovom, Krížnu či hrebeňovku Veľkej Fatry. Vzhľadom na svoju polohu sú dobre dostupné autom či autobusom (do zastávky Staré Hory).

5

Blatnica

Obec Blatnica sa nachádza v ústí Blatnickej doliny na východnom okraji Veľkej Fatry. Je známa ako pôsobisko významného slovenského fotografa a národného umelca Karola Plicku jedného zo zakladateľov Akadémie muzických umení v Prahe. Obec predstavuje východiskový bod pre túry na Tlstú, Ostredok či Chatu pod Borisovom. Blatnica je prísupná autom a autobusom (zastávka Blatnica).