Pamätná izba Fraňa Kráľa Vyšná Slaná

Vyšná Slaná
vysna slana roznava gemer muzeum osobnosti frano kral literatura basnik expozicia tradicie

Život spisovateľa a básnika Fraňa Kráľa

Bežnou praxou je, že významní spisovatelia majú pamätné tabule či izby v obciach či mestách, odkiaľ pochádzajú. V prípade spisovateľa Fraňa Kráľa je to inak: jeho pamätnú izbu možno nájsť v obci Veľká Slaná neďaleko Rožňavy, kde napísal svoj románový debut Cesta zarúbaná. 

Fraňo Kráľ sa narodil v USA, ale ešte ako dieťa sa vrátil s rodičmi do ich domovskej obce Smrečany na Liptove. Popri štúdiách v Liptovskom Mikuláši a Spišskej Novej Vsi si na obživu zarábal prácou na stavbách, pričom však ochorel na týfus a neskôr tuberkulózu. Pôsobil ako učiteľ a chvíľu i poslanec Slovenskej národnej rady, avšak umrel, keď mal len 52 rokov. Úspech slávila najmä jeho tvorba pre deti a mládež, venoval sa však aj poézii a medzi jeho najznámejšie diela patri Cesta zarúbaná či Čenkovej deti. 

Pamätná izba Fraňa Kráľa vo Vyšnej Slanej dokumentuje predovšetkým jeho život počas pôsobenia v tejto obci medzi rokmi 1928 až 1930. Väčšinu expozície tvoria fotografie spisovateľa a ním podpísané dokumenty, ale v pamätnej izbe možno nájsť aj tradičné kroje a ďalšie exponáty približujúce históriu obce. Pamätná izba Fraňa Kráľa vznikla v roku 1973 ako pripomienka 70. výročia úmrtia autora. 

Kontakt

Pamätná izba Fraňa Kráľa

Tel:  +421 587 940 116
E-mail:   info@vysnaslana.sk

Galéria

Poloha

Región

Vyšná Slaná

Súradnice

48.786286° N, 20.315888° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Počas života v obci Vyšná Slaná v rokoch 1928-1930 napísal svoj najznámejší román Cesta zarúbaná. Tu si môžete prezrieť ukážku ľudových krojov, dobových nástrojov a ako žili ľudia v minulosti.