Pamätná Izba Franza Schuberta v Želiezovciach

Želiezovce
zeliezovce levice pamatna izba schubert hudba muzeum expozicia archeologia kultura

Stopy skladateľskej legendy v Želiezovciach

Franz Peter Schubert bol rakúsky hudobný skladateľ obdobia raného romantizmu. Jeho najväčší význam spočíva v piesňovej a komornej tvorbe. Mal mimoriadnu schopnosť vystihnúť lyrické a romantické nálady a veľký melodický talent; Franz Liszt o ňom hovoril ako o „najpoetickejšom zo všetkých hudobníkov“.
 

Pár slov o histórií

Franz Schubert sa narodil v chudobnej učiteľskej rodine. Už ako deväťročný spieval soprán, hral na husliach a komponoval menšie piesne. V svojej mladosti odmietol pracovať ako pomocník svojho otca v škole, a tak sa nemajetný vybral z domu. Jeho situácia ho doviedla až ku grófovi Esterházymu. Franz sa do Želiezoviec vracal pravidelne, a tak vznikla aj jeho láska ku komtese Karolíne.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Celé múzeum, ktorého súčasťou je táto pamätná izba, prešlo v roku 2010 celkovou rekonštrukciou a ponúka nie jednu zaujímavú expozíciu. Múzeum je celkom rozdelené na tri časti. V prvej časti sa vy ako návštevník môžete oboznámiť s najstaršou históriou tohto územia. Archeologické vykopávky, známe ako Želiezovská kultúra, doba kamenná, železná, bronzová, železná a rímska až po sťahovanie národov. Pamätná izba Franza Schuberta je zasvätená jeho životu a hudobnému dielu. Izba je celá zriadená v dobovom štýle, takže ak ste milovníkom historických interiérov, určite neváhajte s návštevou. Druhá časť poukazuje na život Esterházyovcov. Milovníkov skladkého určite zaujme táto skutočnosť. Okrem predmetov kaštieľa, je dokumentmi pripomenuté aj ďalšie významné postavy, napríklad cukrár Franz Sacher, tvorca slávnej torty!

 

Kontakt

Mestské múzeum Želiezovce

Mob:  +421 905 770 655
E-mail:   muzeumzeliezovce@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Želiezovce

Súradnice

48.046573° N, 18.657357° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 10:00 - 17:00
  • Ut: 10:00 - 17:00
  • Str: 10:00 - 17:00
  • Štv: 10:00 - 17:00
  • Pia: 10:00 - 17:00
  • So: 10:00 - 17:00
  • Ne: 10:00 - 17:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Vieme, že sa na území Slovenska zamiloval do svojej žiačky kontesy Caroliny, pravdepodobne rovnako beznádejne ako boli beznádejné aj jeho ostatné milostné túžby.