Pamätná Izba Jána Palárika Majcichov

Majcichov
majcichov trnava muzeum osobnosti jozef palarik literatura expozicia historia

Život rímskokatolíckeho kňaza, dramatika, novinára a politika Jána Palárika

V nenápadnej dedinke Majcichov, ktorá je vzdialená len osem kilometrov od Trnavy, pôsobil medzi rokmi 1862 až 1870 významný dramatik, spisovateľ a kňaz Ján Palárik. Nakoľko v obci napísal niekoľko svojich významných diel a na následky choroby tu aj skonal, rozhodli sa obyvatelia Majcichova pripomenúť si jeho pamiatku vytvorením pamätnej izby. 

Pár slov o histórii

Ján Palárik sa narodil v roku 1922 v Rakovej na Kysuciach do učiteľskej rodiny. Po štúdiách teológie v rôznych mestách v rámci Uhorska pôsobil ako kaplán v mestečkách a obciach v okolí Štiavnických vrchov a neskôr v Budapešti, až kým sa nedostal do Majcichova, kde pracoval ako farár. O vzdelanosti Jána Palárika svedčí napríklad to, že ovládal až sedem jazykov. Medzi jeho najznámejšie dramatické diela patrí Inkognito, Drotár či Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. 

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Pamätná izba Jána Palárika vznikla už krátko po jeho smrti, pričom však dvakrát menila svoje sídlo. V súčasnosti sa nachádza v majcichovskom zdravotnom stredisku, kde sa nachádza aj expozícia venovaná histórii obce. Pamätná izba približuje život a dielo Jána Palárika prostredníctvom rôznych malieb, fotografií a rukopisov tohto významného autora. Jána Palárika si ako rodáka vážia i v Rakovej na Kysuciach, kde mu taktiež zriadili pamätnú izbu. 
 

Kontakt

Turistické informačné centrum - Región Trnava

Tel:  +421 33 323 64 40
E-mail:   info@trnavatourism.sk

Galéria

Poloha

Región

Majcichov

Súradnice

48.283333° N, 17.633333° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ján Palárik je autorom divadelných hier Inkognito, Drotár, ktoré sa ešte dnes hrajú na doskách divadiel. Okrem toho tu napísal svoju štvrtú divadelnú hru nazvanú Dimitrij Samozvanec.