Pamätná izba Jána Smreka Melčice

Melčice
melcice trencin povazie muzeum osobnosti expozicia jan smrek basnik literatura

Odkaz jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov

Pamätná izba v Melčiciach-Lieskovom je venovaná národnému umelcovi, básnikovi, spisovateľovi, redaktorovi, publicistovi, vydavateľovi a významnému organizátorovi kultúrneho života.

Ján Smrek, vlastným menom Čietek, sa narodil  v roku 1898 v Zemianskom Lieskovom. Pochovaný je v Martine na Národnom cintoríne. Svojimi umeleckými kvalitami a myšlienkovým bohatstvom sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenskej literárnej tvorby v 20. storočí. Jeho básnická tvorba, vyznačujúca sa jednoduchosťou a melodičnosťou, si našla a dosiaľ nachádza široký okruh obdivovateľov doma i v zahraničí. Vo svojich básniach vyjadruje lásku k človeku a životný optimizmus. Počas nástupu fašizmu v Európe tlmočil vo svojej poézii a v občianskych postojoch svoje demokratické a protifašistické zmýšľanie. 

K Smrekovej poézii si našiel cestu aj Eugen Suchoň. Okrem iných skladieb skomponoval na slová Jána Smreka k 50. výročiu Speváckeho zboru slovenských učiteľov skladbu Slovenská pieseň pre mužský zbor. Za svoju vynikajúcu literárnu a prekladateľskú činnosť bol básnik ocenený početnými vyznamenaniami doma i v zahraničí. Vďační rodáci mu odhalili v roku 1988 pri príležitosti jeho nedožitých 90. narodenín na budove Obecného úradu v Melčiciach-Lieskovom pamätnú tabuľu. 

Kontakt

Kultúrno-informačné centrum Trenčín

Tel:  +421 32 650 47 09
E-mail:   kic@trencin.sk

Galéria

Poloha

Región

Melčice-Lieskové

Súradnice

48.84404° N, 17.914085° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pamätná izba Jána Čieteka Smreka bola zriadená pri príležitosti osláv jeho nedožitých 100-tých narodenín v roku 1998.