Pamätná izba Jozefa Murgaša Tajov

Tajov
tajov banska bystrica muzeum osobnosti expozicia izba jozef murgas veda vedec

Izba pripomínajúca život a dielo slovenského vynálezcu Jozefa Murgaša

Pamätná izba Jozefa Murgaša (1864-1929), kňaza a priekopníka v bezdrôtovej telegrafii, sa nachádza v budove bývalej školy. Dokumentuje život a dielo tohto tajovského rodáka. Medzi najzaujímavejšie exponáty patria makety jeho patentov, zbierka motýľov a originálne kresby.

Jozef Murgaš sa narodil v Jabríkovej (dnes súčasť Tajova) 17. februára 1864. Už ako dieťa prejavil mimoriadny maliarsky talent. Bol aj veľmi bystrý a mal aj technické nadanie. V rokoch 1889 - 1890 študoval maliarstvo v Budapešti. Ďalšie štyri roky pokračoval v štúdiu v Mníchove. Už na štúdiach v Ostrihome sa zaujímal o elektrotechniku.V roku 1896 odišiel do USA do novozaloženej baníckej obce Wilkes Barre. Žilo tam približne 300 slovenských rodín. Tu sa pričinil o zriadenie školy, knižnice, telocvične, vybudoval ihriská, kúpele a začal sa hlbšie zaujímať o elektrotechniku. 

Výsledkom Murgašovej celoživotnej práce boli patenty na zariadenia bezdrôtovej komunikácie a na nové spôsoby prenášania správ. V USA Murgaš získal celkovo 13 patentov a zaradil sa tak medzi priekopníkov bezdrôtovej komunikácie na svete.

Kontakt

Múzeum Slovenského národného povstania

Tel:  +421 48 24 51 124
Mob:  +421 918 899 430
E-mail:   muzeumsnp@muzeumsnp.sk

Galéria

Poloha

Región

Banská Bystrica

Súradnice

48.7373324° N, 19.1438285° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Expozícia dokumentuje život a dielo tajovského rodáka, kňaza a priekopníka rádiotelegrafie.