Pamätná izba Ľudovíta Greinera Revúca

Revúca
revuca muzeum osobnosti expozicia ludovit greiner lesnictvo

Po stopách zakladateľa moderného slovenského lesníctva

V Revúcej bola 10. mája 2006 otvorená pamätná izba Ľudovíta Greinera, jedného zo zakladateľov moderného slovenského lesníctva. Stalo sa tak pri príležitosti 210. výročia jeho narodenia a 150. výročia vytvorenia prvého lesného hospodárskeho plánu.

Ľudovít Greiner bol popredným lesným hospodárom na Slovensku, tvorcom Greinerovho výškomeru na meranie stromov, a prvým, ktorý zistil, že Gerlachovský štít je najvyšší z tatranských vrchov.

Ľudovít Greiner bol v rokoch 1828 až 1874 riaditeľom Coburgovských lesných majetkov v Jelšave. Jeho priekopnícke metódy by sme dnešnou terminológiou označili za trvalo udržateľné obhospodarovanie lesa. Presadzoval na Gemeri zber a lúštenie semena, zakladanie lesných škôlok a pestovanie sadeníc, zalesňovanie holín po ťažbe zmiešanými lesmi, zaviedol v tom čase progresívny ťažbový nástroj – pílu „bruchatku“ (namiesto dovtedy používanej sekery).

Greiner sa tiež zaslúžil o vykonávanie výchovných zásahov v porastoch, dopĺňal a zdokonaľoval lesnícke mapy, zhotovil výškomer a vykonal s ním merania najvyšších končiarov Vysokých Tatier. Na základe svojich meraní v roku 1837 dokázal, že najvyšším štítom Tatier je Gerlachovský štít.

Kontakt

LESY Slovenskej republiky

Tel:  +421 48 4344 111
E-mail:   lesyrv@lesy.sk

Galéria

Poloha

Región

Revúca

Súradnice

48.683516° N, 20.113235° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Ľudovíta Greiner je známy vďaka priekopníckym metódam obhospodarovania lesa a tým, že ako prvý zistil a dokázal, že najvyšším vrchom Tatier nie je Kriváň ani Lomnický štít, ale Gerlachovský štít.