Pamätník Sándora Máraia

Košice
kosice pamatnik literatura

Sándor Márai - svetový spisovateľ z mesta Kassa

Čechom trvalo pár desaťročí, kým pochopili, že po nemecky píšuci pražský Žid Franz Kafka je aj ich autorom. A Slováci až dnes začínajú spoznávať po maďarsky píšuceho Košičana s nemeckými koreňmi Sándora Máraia. Ako jedni z posledných z Európy. V Nemecku, Taliansku či Španielsku sú dnes jeho knihy bestsellermi.

Vášne spojené s neznalosťou sprevádzali u nás zvlášť jeho návrat. Na začiatku 90. rokov sa v slovenskej tlači celkom vážne zjavovali články, či vraj v Košiciach chceme mať tabuľu „iredentistu“ a „fašistu“.

Košice patria medzi slovenské mestá, z ktorých za posledné storočie zmizli v dôsledku etnických čistiek pôvodní obyvatelia a nastúpilo dlhoročné popieranie úlohy iných etník na ich vybudovaní.

Faktom je, že Márai nikdy nestrávil okolnosť, že Košice pripadli do nového štátneho útvaru - Československa. Tak ako citlivo vnímal nacistické perzekúcie Židov počas vojny, bolestne evidoval československé perzekúcie Nemcov a Maďarov po vojne - opäť na princípe kolektívnej viny.

Na Košice nikdy nezabudol. Spomína ich nielen v dielach, ale opakovane aj v exile. Dokonca si o nich zapisuje do denníka len rok pred smrťou v ďalekom San Diegu.

Za pracovným stolom mu na stene visela reprodukcia Košíc a vraj kdekoľvek sa ocitli, s Lolou sa radi „hrávali“ na Košice.

Sándorov brat, filmový režisér Géza Radványi, ktorý takisto emigroval, sa raz vyjadril, že Košice pre nich „neboli mestom, ale svetonázorom“.

Bez Košíc ani bez Loly by sa skrátka Márai nikdy nestal tým, kým sa stal.

Miesta spojené so Sándorom Máraiom:

1. dom, v ktorom Sándor Márai prežil väčšinu detstva, Pamätná výstava Sándora Máraia
2. Pamätník Sándora Máraia
3. bývalé vydavateľstvo a kníhkupectvo Globus
4. Maléterov palác
5. Andrássyho palác
6. bývalé Kino Korzo
7. dom, v ktorom sa narodil Sándor Márai
8. bývalé premonštrátske gymnázium
9. miesto, kde stál dom, v ktorom Sándor Márai prežil rané detstvo, dnes zbúraný
10. Dóm svätej Alžbety

Zdroj: sme.sk

Kontakt

Návštevnícke centrum Košice

Tel:  +421 55 625 88 88
E-mail:   visit@visitkosice.eu

Galéria

Poloha

Región

Košice

Súradnice

48.72313° N, 21.254668° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

0€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 00:00 - 24:00
  • Ut: 00:00 - 24:00
  • Str: 00:00 - 24:00
  • Štv: 00:00 - 24:00
  • Pia: 00:00 - 24:00
  • So: 00:00 - 24:00
  • Ne: 00:00 - 24:00

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Rodné mesto v každom človeku prebúdza vnímavosť, no u mňa je táto sústava spomienok skutočná mánia... Všetko, čo bolo v živote dobré, som dostal od Košíc, a všetko, čo bolo veľmi zlé, sa mi prihodilo tam. Neskôr sa mi vlastne nestali ‚veľké veci‘.
Istý človek sa ma v liste pýta, aké spomienky mi zostali na Košice. Vtesnám ich do jediného slova - Košice boli európske mesto. To možno tvrdiť iba o málo maďarských mestách.
´Bolia´ ma ešte Košice? Čo sa stane s mojím rodným mestom a so všetkým - ako sa môj nervový systém s týmito spomienkami vyrovná? Niekde je všetko uložené, aj košické spomienky, ale už len ako reflex.