Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec

Vlkolínec
vlkolinec ruzomberok unesco kultura poznanie muzeum drevenice

Tradičné slovenské drevenice zapísané do svetového dedičstva

Neďaleko Ružomberka sa nachádza maličká osada nazývaná Vlkolínec. Ak by ste sa v nej len tak odrazu ocitli, pravdepodobne by ste si mysleli, že ste sa dostali do skanzenu. Neboli by ste úplne mimo – Vlkolínec je rezerváciou ľudovej architektúry, ktorá je však stále obývaná. O jej výnimočnosti svedčí aj fakt, že Vlkolínec je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO ako nádherná spomienka na našich predkov.

Pár slov o histórii

Presný dátum vzniku osady nie je známy, ale predpokladá sa, že vznikla medzi štrnástym a pätnástym storočím. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1461. Pôvodne ju obývali najmä lesníci a uhliari, avšak postupom času sa zloženie obyvateľstva Vlkolínca menilo a dnes už má s tým pôvodným spoločného len veľmi málo. To však neplatí o atmosfére a architektúre Vlkolínca, ktorá si zachovala svoj tradičný ráz. Každoročne Vlkolínec navštívia tisícky turistov zo Slovenska i zahraničia.

Zaujímavosti, ktoré neprehliadnete

Tradičný vlkolínsky dom sa skladá z veľkej izby, pitvora a komory. Za domom sa nachádza dvor s maštaľou a humnami. Osobitý ráz Vlkolínca dotvára krásna okolitá príroda s mnohými prírodnými pamiatkami na úbočí svahu Sidorovo, ktorý sa týči nad Vlkolíncom. Vo Vlkolínci sa nachádza múzeum, galéria ľudového umenia, koliba či niekoľko možností ubytovania priamo v osade.

Kontakt

Informačné centrum Vlkolínec

Mob:  +421 918 192 612
E-mail:   info.vlkolinec@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Ružomberok

Súradnice

49.039543° N, 19.278419° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 09:00 - 17:00
  • Ut: 09:00 - 17:00
  • Str: 09:00 - 17:00
  • Štv: 09:00 - 17:00
  • Pia: 09:00 - 17:00
  • So: 09:00 - 17:00
  • Ne: 09:00 - 17:00

INFO

Kompletný cenník a otváracie hodiny nájdete na oficiálnom webe prevádzkovateľa. Prechádzka po dedinke je samozrejme zadarmo. Spoplatnený je vstup do expozícií.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Základnou technikou drevenej architektúry vo Vlkolínci je zrubenie, kladenie otesaných kmeňov stromov na seba vodorovne, bez kostry zo zvislých stĺpov, tam kde sa križujú brvná dvoch stien a spájajú sa čapovaním.