Plte Dunajec

Červený Kláštor
cerveny klastor kezmarok pieniny oddych kultura zaujímavosti deti voda zname misesta

Splav Dunajca pod Troma korunami

Každoročné školské výlety k Dunajcu boli srdcovkou autora tohto článku. Nádherná scenéria Pienin s majestátnymi Tromi korunami strážiacimi, tu rozvodnený - tam pokojne tečúci Dunajec, mu nikdy neprestala brať dych. Preto autor vie, že najlepším spôsobom akým si Pieniny naozaj vychutnať je Dunajec splaviť. Ba čo viac, splaviť ho na tradičnej plti!

Zdá sa to byť neuveriteľné, ale Dunajcom sa jednoduché drevené plavidlá plavili už od 2. storočia pred našim letopočtom. Patrili gréckym a rímskym obchodníkom, ktorý takto dopravovali svoj tovar k Baltskému moru, pričom hlavným obchodným artiklom bol jantár. Pltníctvo nerušene fungovalo dlhé storočia až do povodní v roku 1813, po ktorých začala táto forma dopravy upadať.

Až do 18. storočia sa na pltiach prepravoval výhradne tovar, až neskôr sa začali využívať aj pre osobnú prepravu. Opätovný rozvoj pltníctva na Dunajci sa začal po 2. svetovej vojne, avšak už takmer výhradne na účely osobnej prepravy a zážitkovej turistiky.

Pri plavbe plťou si môžete vychutnať pohľad na okolitú prírodu národného parku Pieniny z netradičnej perspektívy. Počas splavu sa naskytá niekoľko výnimočných pohľadov na okolité vrchy, spomedzi ktorých sú najvýraznejšie už spomínané Tri koruny.

Celkovo na plti strávite necelé dve hodiny, počas ktorých Vám skúsení pltníci poskytnú výklad o histórii i súčasnosti svojej práce, ale aj o ďalších zaujímavostiach okolia. Od štátnej hranice pri obci Lesnica sa späť do Červeného Kláštora môžete vrátiť všeliako - pešo, bicyklom či dokonca na koči ťahanom koňmi.

Kontakt

Pltníctvo Červený kláštor

Mob:  +421 907 929 174
E-mail:   lainczova@pltnictvo.eu.sk

Galéria

Poloha

Región

Červený Kláštor

Súradnice

49.3961° N, 20.413931° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

14€

Doba
trvania

4h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 08:00 - 17:00
  • Ut: 08:00 - 17:00
  • Str: 08:00 - 17:00
  • Štv: 08:00 - 17:00
  • Pia: 08:00 - 17:00
  • So: 08:00 - 17:00
  • Ne: 08:00 - 17:00

INFO

Pltnícka sezóna sa začína 15. apríla a končí sa 30. októbra. Cena pre skupiny môže byť výhodnejšia. Uvedený čas počíta s 2 hodinami na plti a 2 hodinami návratu do Červeného Klášotra.

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Už od 2. storočia pred našim letopočtom slúžila rieka Dunajec prostredníctvom drevených pltí obsluhovaných pltníkmi ako dopravná tepna pre prevoz rôznych druhov tovaru.
Z Lesnice sa do Červeného Kláštora dá vrátiť prechádzkou pešo, na bicykli či dokonca na konskom povoze.