Podpolianske múzeum Detva

Detva
detva muzea podpolie

Neveľké, avšak atraktívne múzeum venované krajine pod Poľanou

Podpolianske múzeum je jednou z najmladších kultúrnych inštitúcií v Detve, ktorú založilo Mesto Detva 1. Februára 1994. Prvé myšlienky vzniku múzea sa formovali v medzivojnovom období, ale nové možnosti pre aktivity tohoto charakteru nastali až po roku 1989, kedy sa miestni zanietenci a občania snažili o zhromažďovanie a prezentáciu predmetov národopisného charakteru. Začiatkom 90 - tych rokov sa uskutočnila systematická etnografická zbierka prostredníctvom komisie, ktorá z poverenia mesta realizovala zber a nákup etnografického materiálu z regiónu, ktorý sa stal základom zbierkového fondu budúceho múzea. Od 1. januára 2008 bolo Podpolianske múzeum organizačne začlenené do novoutvorenej príspevkovej organizácie Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve.

Podpolianske múzeum sídli v historickej časti mesta na Námestí SNP 1 v budove bývalého Obecného úradu v Detve. Hlavným poslaním múzea je výskum, zhromažďovanie, dokumentácia, odborné spracovanie, ochrana a sprístupňovanie hmotných i duchovných artefaktov Podpoľania. 

V súčasnosti múzeum ponúka stálu expozíciu „Ovce moje, ovce...Valaská kultúra na Podpoľaní“, stálu historickú výstavu „Detva v kontexte Vígľašského panstva“, vysunutú expozíciu „Z klenotnice Veroniky Golianovej ( Partizánska ul. 75)“. Múzeum v rámci svojho zamerania celoročne takisto ponúka návštevníkom všetkých vekových kategórií aj prezentačné podujatia: kultúrno - výchovné aktivity (odborné prednášky s lektormi, semináre, besedy, prezentácie a pod.), tvorivé výtvarné dielne regionálneho charakteru, krátkodobé výstavy a aktivity podľa aktuálnych požiadaviek rôznych inštitúcií i širokej verejnosti. Od roku 2012 majú pracovníci múzea pre väčšie skupiny návštevníkov v ponuke aj sprievodcovské služby v historickej časti mesta a okolí.

Kontakt

Podpolianske múzeum

Mob:  +421 918 167 711
E-mail:   muzeum@kcdetva.sk

Galéria

Poloha

Región

Detva

Súradnice

48.559397° N, 19.418842° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

2€

Doba
trvania

1h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: 08:00 - 16:00
  • Ut: 08:00 - 16:00
  • Str: 08:00 - 16:00
  • Štv: 08:00 - 16:00
  • Pia: 08:00 - 16:00
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Pre malebný vrchársky kraj s rozosiatymi terasovitými políčkami s dodnes rezonujúcou tradičnou ľudovou kultúrou sa Detva radí k najoriginálnejším lokalitám na Slovensku.