Podunajské múzeum Komárno

Komárno
komarno muzea podunajsko historia

Múzeum sa venuje histórii, archeológii a etnografii mesta a jeho okolia

V roku 1886 bol založený Historický a  archeologický spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna. Zbierka tohto spolku tvorila základ neskoršieho múzea. V roku 1900 dostal spolok nový názov Muzeálny spolok Komárňanskej župy a mesta Komárna. 

Významným medzníkom v živote múzea bol rok 1911, keď zlúčením Muzeálneho spolku so Vzdelávacím spolkom a Župnou knižnicou bol vytvorený Jókaiho vzdelávací a muzeálny spolok. Po druhej svetovej vojne sa začala nová etapa v živote múzea. V roku 1948 bolo založené Okresné múzeum, ktoré v roku 1949 dostalo názov Podunajské múzeum. Od roku 1979 vydávala inštitúcia svoj spravodaj, obsahujúci štúdie jeho pracovníkov i správy o činnosti múzea. Od roku 1975 múzeum zriadilo expozície aj v prenajatých priestoroch mimo svojej hlavnej budovy a usporadúvalo ročne pravidelne viacero dočasných výstav. Nový štatút múzea z roku 1991 umožnil rozšírenie zberateľskej a vedeckovýskumnej činnosti inštitúcie na celé územie Slovenska, obývané aj občanmi maďarskej národnosti. 

V súčasnosti jeho základným poslaním je na základe prieskumu a vedeckého výskumu cieľavedome zhromažďovať, vedeckými metódami zhodnocovať, odborne spravovať a ochraňovať, vedecky a kultúrno-výchovne využívať hmotné i nehmotné doklady a dokumenty o vývoji a súčasnom stave spoločnosti na území okresu Komárno, ako aj o vývoji prírody južnej časti Podunajskej nížiny v okresoch Komárno a Nové Zámky. V rámci užšej špecializácie sa múzeum zameriava na históriu, národopis a dejiny kultúry maďarskej národnostnej menšiny, na výskum a dokumentáciu interetnických vzťahov na území Nitrianskeho samosprávneho kraja ako aj na výskum a dokumentáciu rímskych pamiatok v okrese Komárno. 

Múzeum pravidelne organizuje rôzne kultúrne podujatia. Zaujímavosťou je, že už vyše 40 rokov podporuje svojou aktívnou činnosťou prácu múzea Krúžok priateľov múzea, ktorý má v súčasnosti 90 členov. 

Kontakt

Podunajské múzeum v Komárne

Tel:  +421 35 773 14 76
E-mail:   muzeumkomarno@gmail.com

Galéria

Poloha

Región

Komárno

Súradnice

47.757473° N, 18.127205° E

Trasa

Otvor v Google maps

Užitočné informácie

Cena pre jednotlivca od

3€

Doba
trvania

2h

Vhodné pre

  • Dieťa
  • Dospelý
  • Dobrodruh

Otváracie hodiny

  • Pon: Zatvorené
  • Ut: 09:00 - 16:00
  • Str: 09:00 - 16:00
  • Štv: 09:00 - 16:00
  • Pia: 09:00 - 16:00
  • So: Zatvorené
  • Ne: Zatvorené

Recenzie [0]

Pomôžte Vašimi tipmi a skúsenosťami druhým a pridajte komentár. Hodnotiť pamiatky a pridávať komentáre môžu len prihlásení uživatelia.

Vedeli ste, že...?

Komárno malo v minulosti významné postavenie, keďže strážilo Dunaj pred Tureckými vpádmi.