Pohorie Biele Karpaty

Krásne pohorie na hraniciach medzi Slovenskom a Moravou
biele karpaty turistika

Krásne pohorie na hraniciach medzi Slovenskom a Moravou

Biele Karpaty sú pohorie Vonkajších Západných Karpát na hraniciach medzi Slovenskom a Moravou. Najvyšším vrchom je Veľká Javorina (969,8 m n. m.). Hraničia s Chvojnickou pahorkatinou na juhozápade, Myjavskou pahorkatinou na juhu, Považským podolím na východe a Javorníkmi na severe.

Centrálne časti pohoria sú chránené v CHKO Biele Karpaty, na ktorú na českej strane nadväzuje CHKO Bílé Karpaty. Chránená krajinná oblasť bola založená v roku 1979.

V oblasti Bielych Karpát prevládajú listnaté lesy, v ktorých prevládajú buky.

http://sk.wikipedia.org

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Pohorie Biele Karpaty
1Stará Turá
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľká Javorina 22 km 6:00 h stredne náročná
Čupec 33 km 8:30 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľký Lopeník 10 km 3:15 h ľahká
Mikulčin vrch 19 km 5:55 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Mikulčin vrch 49 km 13:55 h ťažká
1

Stará Turá

Stará Turá je obec nachádzajúca sa na západnom pomedzí Bielych Karpát. Staroturania sa preslávili hlavne ako zakladatelia jedných z prvých bryndziarní na Slovensku. Obec predstavuje východiskový bod pre túry na Veľkú Javorinu či Čupec. Stará Turá je dostupná autom, vlakom aj autobusom do rovnomenných zastávok.

Prístup

2

Nová Bošáca

Nová Bošáca je obec rozprestierajúca sa v strednom pásme Bielych Karpát. Je bránou pre túry na Veľký Lopeník či Mikulčin vrch. Dostupná je autom, alebo autobusom.

Prístup

3

Trenčín

Mesto Trenčín patrilo od nepamäti k tým najvýznamnejším mestám na Slovensku. Pôsobivá minulosť Trenčína, v ktorom sa pri svojich cestách zastavili aj vojská Marca Aurélia sa dopĺňa s moderným príbehom mesta hostiaceho najväčší slovenský hudobný festival Pohoda. Z mesta vyrážame na Mikulčin či Vlčí vrch. Ako krajské mesto je Trenčín dokonale dostupný autom, vlakom či autobusom.

Prístup