Pohorie Branisko

Nenápadné malebné pohorie
branisko turistika

Nenápadné malebné pohorie

Branisko je malebné a opustené pohorie, v ktorom sa ukrývajú kaňony, vodopády i krasové jaskyne. Niektoré vrcholy ponúkajú krásne výhľady na Tatry.

Pohorie Branisko je výnimočné tým, že ako jediné na Slovensku nemá prevažujúci západo-východný smer, ale jeho hrebeň sa tiahne od severu na juh. Vyzerá nenápadne, v skutočnosti je to však pomerne strmá horská hradba, ktorá odpradávna komplikovala cestu zo Spiša smerom na Šariš.

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, Branisko má veľmi blízko Vysokým Tatrám alebo Malej Fatre, s ktorými zdieľa podobne zložitú geologickú stavbu, ktorá spôsobila vznik zvláštnych krajinných útvarov. Medzi nimi obzvlášť vyniká Lačnovský kaňon a jaskyňa zlá diera blízko obce Lipovce. Okrem toho tu nájdete tichú a idylickú krajinu s mnohými lúkami, z ktorých sa odkrývajú výhľady na Vysoké Tatry a okolité východoslovenské pohoria.

Zdroj: cestovani.idnes.cz

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Pohorie Branisko
1Vojkovce
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Sľubica 7 km 3:00 h ľahká
Patria 30 km 10:00 h ťažká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Patria 16 km 5:00 h stredne náročná
Sedlo Smrekovica 19 km 5:50 h stredne náročná
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kamenná Baba 8 km 2:55 h ľahká
Sedlo pod Bachurňou 6 km 2:00 h ľahká
Mindžová 13 km 4:00 h ľahká
Sedlo Smrekovica 16 km 5:00 h stredne náročná
1

Vojkovce

Obec Vojkovce sa nachádza v južnej časti pohoria Branisko. Najobľúbenejšie túry s východiskom vo Vojkoviach sú výstupy na vrchy Sľubica a Patria. Vojkovce sú dostupné jedine autom a autobusom.

Prístup

2

Široké

Obec Široké sa nachádza vo východnej časti pohoria Branisko. Je to najdostupnejším východiskovým bodom v tomto pohorí, kedže sa nachádza na hlavnej dopravnej tepne zo západu Slovenska smerom na východ. Najobľúbenejšie túry s východiskom v Širokom sú výstupy na vrch Patria a sedlo Smrekovica. Široké je dostupné autom a autobusom.

Prístup

3

Lačnov

Obec Lačnov sa nachádza v severnej časti pohoria Branisko. Turisticky je najvýznamnejším centrom pohoria, keďže ponúka viacero zaujímavých výstupov na vrcholy Braniska, ale aj zaujímavú vychádzku do Lačnovského kaňonu. Obec Lačnov je dostupná autom a autobusom do obce Lipovce (3,6 km).

Prístup