Pohorie Čergov

Pokojné a malebné pohorie na severovýchode krajiny
cergov turistika

Pokojné a malebné pohorie na severovýchode krajiny

Pohorie Čergov tvorí cenné a vďačné, turisticky známe a oddávna vyhľadávané územie. Čergov sa rozkladá v severnej časti Slovenska.  Na východe susedí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s Levočskými vrchmi a na severe s pohorím Pieniny a menšia časť severnej strany tvorí štátnu hranicu s Poľskom.

Lákavé sú najmä prechody čergovskými rázsochami, ktoré si dodnes uchovali čaro tichej, ešte vždy od civilizačného ruchu vzdialenej prírodnej romantiky. Príroda oblasti oplýva bohatstvom zveri a vzácnej kveteny, pričom tie najvzácnejšie lokality sú chránené.

V oblasti je takisto veľký počet umeleckohistorických pamiatok, zachovalej ľudovej architektúry a obľúbená je i návšteva zrúcanín hradov, ktoré lákajú turistov nielen ako architektonické a historické pamiatka, ale aj ako krajinné dominanty s nádhernými výhľadmi.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 Pohorie Čergov
1Drienica
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Lysá 7 km 2:30 h ľahká
Sedlo Čergov 16 km 5:00 h stredne náročná
Veľká Javorina 27 km 7:30 h ťažká
2Fričkovce
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Sedlo Čergov 10 km 3:00 h ľahká
Veľká Javorina 14 km 3:45 h stredne náročná
3Hervatov
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľká Javorina 23 km 7:25 h ťažká
Sedlo Čergov 24 km 7:35 h ťažká
4Kyjov
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Minčol 10 km 3 h ľahká
Malý Minčol 17 km 5:20 h stredne náročná
Sedlo Ždiare 19 km 5:00 h stredne náročná
5Obručné
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Malý Minčol 14 km 4:15 h stredne náročná
Minčol 21 km 6:35 h stredne náročná
1

Drienica

Drienica je obec nachádzajúca sa pod svahmi Čergova na jeho južnej strane. Obec predstavuje východiskový bod pre túry na Lysú, Veľkú Javorinu či do Čergovského sedla ako aj známu lyžiarsku lokalitu. Obec je dostupná autom a autobusom (zastávka Drienica).

2

Fričkovce

Fričkovce sú obec lokalizovaná na juhovýchodnom okraji pohoria Čergov. Obec predstavuje východiskový bod pre túry na vrchol Veľkej Javoriny či do Sedla Čergov. Fričkovce sú dostupné autom alebo autobusom (zastávka Fričkovce).

Prístup

3

Hervatov

Hervartov je obec umiesntená na východnej strane pohoria Čergov. V obci sa nachádza unikátny drevený kostol svätého Františka z Assisi, ktorý je od roku 2008 zapísaný v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Z obce sa môžeme dostať na vrchol Veľkej Javoriny či do Sedla Čergov. Obec je dostupná autom a autobusom (zastávka Hervartov).

Prístup

4

Kyjov

Kyjov je obec lokalizovaná na západnej strane pohoria Čergov. Počas Slovenského národného povstania v okolí obce pôsobili jednotky partizánov bojujúce proti nacistickej okupácií Slovenska. Dnes obec predstavuje východiskový bod pre túry na Minčol či Sedla Ždiare. Obec je dostupná autom alebo autobusom (zastávka Kyjov).

5

Obručné

Obručné je obec nachádzajúca sa na severe pohoria Čergov priamo pri hranici s Poľskom. Odtiaľto vyrážame na naše expedície Minčola. Obec je dostupná autom alebo autobusom (zastávka Obručné).

Prístup

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií