Pohorie Chočské vrchy

Pohorie spájajúce Tatry a Fatry
chocske vrchy turistika hory

Pohorie spájajúce Tatry a Fatry

Chočské vrchy sú akýmsi spojovacím článkom medzi Veľkou a Malou Fatrou so Západnými Tatrami. Vyčnievajú vysoko nad Liptovskou dolinou, pri pohľade od Liptovskej Mary na sever sa nachádzajú na ľavej strane. Nepochybne patria medzi vizuálne najkrajšie pohorie na Slovensku vôbec.

Turisticky najzaujímavejšie časti Chočských vrchov sú Prosiecka a Kvačianska dolina, výstup na Veľký Choč ale aj historické pamiatky Likavský, či Liptovský hrad - najvyššie položená hradná zrúcanina na Slovensku.

Najbližšími mestami a zároveň najlepším východiskovým bodom na návštevu Chočských vrchov sú Ružomberok na jednej a Liptovský Mikuláš na strane druhej. Originalitu Chočských vrchov zvyšuje fakt, že nemajú súvislý hrebeň. Nemožno tu teda podniknúť klasickú hrebeňovku ako napríklad v susedných Západných Tatrách. Celé pohorie je totiž vápencové, rozdelené viacerými hlbokými údoliami. Preto je typickým spôsobom turistiky v Chočských vrchoch plánovanie okružných túr alebo výstupy na jednotlivé vrcholy.

Zdroj: www.dobrodruh.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 Pohorie Chočské vrchy
1Veľké Borové
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Kvačianska dolina 9 km 3:10 h ľahká
Prosiecka dolina 13 km 3:45 h ľahká
Prosečné 12 km 4:15 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Prosečné 21 km 7:05 h stredne náročná
Prosiecka dolina 16 km 4:55 h stredne náročná
Kvačianska dolina 7 km 2:40 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Veľký Choč 16 km 6:45 h stredne náročná
Liptovský Hrad 10 km 2:30 h ľahká
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Likava 7 km 2:00 h ľahká
Čebrať 7 km 2:30 h ľahká
Veľký Choč 24 km 8:35 h ťažká
1

Veľké Borové

Obec Veľké Borové sa nachádza v severnej časti Chočských vrchov. Je obľúbeným východiskovým bodom vychádzok do Kvačianskej a Prosieckej doliny, ako aj na vrch Prosečné. Obec Veľké Borové je dostupná autom a autobusom.

2

Kvačany

Obec Kvačany sa nachádza vo východnej časti Chočských vrchov. Je obľúbeným východiskovým bodom vychádzok do Kvačianskej a Prosieckej doliny, ako aj na vrch Prosečné. Obec Kvačany je dostupná autom a autobusom.

3

Lúčky

Obec Lúčky sa nachádza v centrálnej časti Chočských vrchov. Vďaka skvelej polohe priamo pod Veľkým Chočom je preto obľúbeným východiskovým bodom na tento vrchol. Ďalšou obľúbenou trasou je túra na Liptovský hrad. Obec Lúčky je dobre dostupná autom a autobusom.

Prístup

4

Ružomberok

Mesto Ružomberok sa nachádza v západnej časti Chočských vrchov a je jedným z dvoch najdôležitejších centier turizmu tohto pohoria. Je východiskovým bodom viacerých krátkych ako aj dlhších túr, najznámejšou je výstup na vrchol Veľký Choč, vrchol s najkrajším výhľadom na Slovensku. Ružomberok sa nachádza na hlavnej dopravnej tepne Slovenska a je preto výborne dostupný autom, autobusom a taktiež vlakom.

Prístup