Pohorie Malé Karpaty

Najzápadnejšie pohorie karpatského oblúka
male karpaty karpaty turistika

Najzápadnejšie pohorie karpatského oblúka

Malé Karpaty sú najzápadnejším a najkrajnejším pohorím karpatského oblúka. Začínajú sa pri Bratislave, tiahnu sa severovýchodným smerom tvoriac prirodzenú hranicu medzi Záhorskou nížinou (na západe) a Podunajskou nížinou (na juhu a na východe). Na severe ich ohraničuje Myjavská pahorkatina a na severovýchode Považské podolie.

Ide o nevysoké stredohorské pásmo dlhé asi 100 kilometrov. Malé Karpaty začínajú v Bratislave na Dunaji (pásom od územia severne od Devína po Bratislavský hradný kopec) a tiahnu sa až po Nové Mesto nad Váhom a Bzince pod Javorinou, kde sa končia horskou skupinou Nedze. Šírka pohoria je relatívne malá. Vo svojom najširšom mieste – medzi Lozornom a Svätým Jurom – dosahujú iba 16 kilometrov, v najužšom mieste, pri Novom Meste nad Váhom (medzi Čachticami a Prašníkom) ich šírka klesá pod tri kilometre. Výškové rozpätie pohoria je od 132 m n.m. na Dunaji po 768 m n.m. v najvyššom vrchu Záruby.

Zdroj: www.wikipedia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 4 5 Pohorie Malé Karpaty
1Bratislava
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Devín 29 km 8:35 h ťažká
Königswarte 11 km 2:55 h ľahká
Kamzík 13 km 3:45 h ľahká
Dračí Hrádok 14 km 4:45 h stredne náročná
Hrad Pajštún 9 km 3:05 h ľahká
2Kuchyňa
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Zochová chata 25 km 7:10 h ťažká
Vysoká 20 km 6:00 h stredne náročná
Čertov kopec 23 km 5:20 h stredne náročná
3Modra
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Červený Kameň 26 km 7:35 h ťažká
Veľká homoľa 15 km 4:20 h stredne náročná
Zochová chata 19 km 5:35 h stredne náročná
4Plavecký Mikuláš
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Plavecký hrad 14 km 4:05 h stredne náročná
Hrad Ostrý Kameň 16 km 5:00 h stredne náročná
Vápenná 21 km 6:05 h stredne náročná
5Smolenice
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Hrad Ostrý Kameň 13 km 4:45 h ľahká
Záruby 13 km 4:05 h ľahká
Smolenický Kras 6 km 1:50 h ľahká
1

Bratislava

Bratislava - hlavné mesto Slovenskej republiky sa nachádza na západe Slovenska veľmi blízko hraníc s Rakúskom. Predstavuje východiskový bod pre obľúbené výchádzky v okolí Bratislavy akými sú vychádzka na hrad Devín, vrch Kamzík či zrúcaninu hradu Pajštún. Ako hlavné mesto je Bratislava vynikajúco dostupná či už autom, vlakom alebo autobusom.

2

Kuchyňa

Kuchyňa je obec nachádzajúca sa na severozápadnom okraji Malých Karpát. Predstavuje východiskový bod pre túry na Čertov kopec, Zochovu chatu či Vysokú známu svojím nádherným výhľadom na malokarpatskú prírodu. Obec je dostupná len autom alebo autobusom, keďže železničná doprava na miestnej trati bola zastavená v roku 2003. Najbližšia vlaková stanica je vzdialená približne 20 kilometrov odtiaľto v Malackách.

Prístup

3

Modra

Modra je mesto ležiace v juhozápadnej časti Malých Karpát. Toto vychýrené vinárske mesto zároveň ukrýva jeden z najstarších turistických spolkov na Slovensku. Práve tu sa začínajú naše vychádzky na Zochovu chatu, Veľkú Homoľu či hrad Červený Kameň. Modra je dostupná autom či autobusom pričom najbližšia vlaková stanica sa nachádza približne 7 kilometrov na západ v Pezinku.

Prístup

4

Plavecký Mikuláš

Plavecký Mikuláš je mesto nachádzajúce sa na severovýchode Malých Karpát v okrese Malacky. Začíname tu túry vedúce k hradu Ostrý Kameň, Plaveckému hradu či na vrch Vápenná. Plavecký Mikuláš je dostupný autom a autobusom do rovnomennej zastávky.

5

Smolenice

Smolenice sú obec na juhovýchodnom úpätí Malých Karpát v okrese Trnava. Známa je hlavne jaskyňou Driny nachádzajúcou sa v jej tesnej blízkosti. Takisto odtiaľto vyrážame na túry do Smolenického krasu, na vrch Záruby či vychádzku na hrad Ostrý Kameň. Obec je dostupná autom, vlakom aj autobusom.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií