Pohorie Slanské vrchy

Sopečné pohorie na východe krajiny
slanske vrchy turistika

Sopečné pohorie na východe krajiny

Pohorie Slanské vrchy sa nachádza na východnom Slovensku, kde sa tiahne od Prešova až k maďarským hraniciam. Je ohraničené Košickou kotlinou zo západu a Východoslovenskou pahorkatinou z východu. Hrebeň, podobne ako u pohoria Branisko  nemá prevažujúci západo-východný smer, ale tiahne sa od severu na juh. Dĺžka pohoria je až 50 km.

Najvyšším vrcholom Slanských vrchov je Šimonka (1092 m), ktorý sa nachádza v severnej časti pohoria. Ďalšími významnými vrcholmi sú napríklad Veľký Milíč (895 m), Makovica (981 m) alebo Tri chotáre (1025 m).

Z pohľadu cestovného ruchu sú Slanské vrchy veľmi zaujímavou destináciou východného Slovenska, keďže ponúkajú viacero výnimočných pamiatok. Najvýznamnejšou z nich sú svetoznáme Slovenské opálové bane, z ktorých opály sú vysoko cenené na svetových trhoch pre jedinečné vlastnosti. Veľkým lákadlom turistov je taktiež Herliansky gejzír, ktorý vznikol umelým vrtom v sedemdesiatych rokoch minulého storočia.

Zdroj: www.beautifulslovakia.sk

Východiskové body

Mapa
1 2 3 Pohorie Slanské vrchy
1Hanušovce nad Topľou
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Tri Chotáre 27 km 8:20 h ťažká
Čierna Hora 27 km 8:00 h ťažká
Zbojnícky zámok 43 km 13:10 h ťažká
2Herľany
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Makovica 20 km 5:35 h stredne náročná
Šimonka 49 km 13:50 h ťažká
3Zlatá Baňa
Túra Dĺžka Čas Obtiažnosť
Tri Chotáre 20 km 6:35 h stredne náročná
Čierna Hora 12 km 3:55 h ľahká
Šimonka 13 km 4:10 h ľahká
Zbojnícky zámok 26 km 7:45 h ťažká
1

Hanušovce nad Topľou

Obec Hanušovce nad Topľou sa nachádza v severnej časti Slanských vrchov a patrí k významným východiskovým bodom pre viacero túr v tomto pohorí. Najobľúbenejšie vrcholy, dostupné z Hanušoviec sú Tri chotáre a Čierna hora. Obec je dostupná autom, autobusom a taktiež vlakom.

2

Herľany

Obec Herľany sa nachádza v západnej časti Slanských vrchov. Známa je hlavne vďaka svojej unikátnej atrakcii - Herlianskemu gejzíru, no má čo ponúknuť aj vyznávačom pešej turistiky. Obľúbene vrcholy dostupné z tejto obce sú Šimonka a Makovica. Herľany sú dostupné autom a autobusom.

Prístup

3

Zlatá Baňa

Obec Zlatá Baňa sa nachádza v priamom srdci Slanských vrchov. Vďaka svojej výbornej polohe je najvýznamnejším strediskom turizmu v tomto pohorí, keďže je doslova obkolesená vrchmi. Najznámejšie túry začínajúce v Zlatej Bani sú výstupy na vrchol Šimonka a Tri chotáre. Obec je dostupná autom a autobusom.

Používame súbory cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať pre vás lepšie služby. Pokračovaním súhlasíte s používaním týchto súborov.  Viac informácií